ועדת סל התרופות

ועדת סל התרופות לשנת 2012 בראשות פרופסור רפי ביאר, מנכ"ל רמב"ם, הגישה הבוקר (יום ה') לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן את המלצותיה. הסל הורחב לשנה הקרובה בעוד 77 תרופות חדשות, כולל גנריות , בסכום כולל של כ-300 מיליון שקל.

כצפוי – כמעט שליש מהתרופות החדשות (21) בסל המורחב הן בתחום האונקולוגיה (כל התרופות שהוגשו לאישור נכללות בסל). 5 תרופות בתחום הריאומטולוגיה, מחלות לב וכלי דם ו-4 עבור חולים במחלות כבד, ריאות ואנדוקרינולוגיה. משרד הבריאות הודיע כי מיום א' 1 בינואר התרופות החדשות יכללו באופן מיידי בסל.

דיוני הוועדה נמשכו חודשיים והתרופות שנבחרו הן מתוך רשימה של 600 תרופות וטכנולוגיות שהוגשו לאישור. החיסון לסרטן צוואר הרחם, זכה לדירוג נמוך יחסית ונותר מחוץ לרשימה שאושרה. כך גם בדיקת שקיפות עורפית כחלק מבדיקות הסקר בהריון.
מנגד הוכנסו 3 תרופות לטיפול באיידס יחד עם טכנולוגיות לטיפול בטרשת נפוצה.
ארביטוקס הוכנס לסל כטיפול קו ראשון בסרטן המעי הגס וכן שתי תרופות לטיפול בסרטן העור.הוועדה מסרה כי אילו הכלילה את השקיפות העורפית בסל, היה הדבר בא על חשבון או במקום, בדיקת מי השפיר הממומנת בסל בתנאים מסוימים - ולכך נדרשת היערכות חקיקתית. לכך. נראה כי יתכן שבשנה הבאה, לאחר שתוסדר התשתית המתאימה – הבדיקה העורפית תאושר בסופו של דבר.

אכזבה נוספת לנשים: החיסון למניעת סרטן צוואר הרחם לא נכלל בסל. הוא קיבל דירוג נמוך יחסית כבר בשלבים מוקדמים של הדיונים, זאת למרות שמשרד הבריאות ממליץ על החיסון והוחלט להכלילו בתוכנית החיסונים הלאומית. חברי הוועדה קבעו כי בשלב זה מדובר בחיסון חדש שעדיין לא הוכיח את עצמו.

תרופות אחרות שואשרו: גיליניה לטיפול בטרשת נפוצה, תרופות חדשות להפטיטיס C ושתיים חדשות לטיפול בסרטן המלנומה.
את הנתח הגדול ביותר מתקציב הסל קיבלו שלוש תרופות למחלת כבד בהיקף של כ-44 מיליון שקל עבור 410 חולים והתרופה פרדקסה בתקצוב של 33 מיליון שקל עבור כ-11 אלף חולים בשנה.
תרופה למחלת-היתום היפראמונמייה, בה רשומים בישראל 2 חולים תוקצבה מהסל ב-2.4 מיליון שקלים. 17 חולי טיירוסינמייה תורשתית סוג-1 שזקוקים לאורפאדין מתוקצבת ב-8.8 מיליון שקלים.

לרשימה המלאה של התרופות שאושרו