חדשות

הופסקו זמנית ברונכוסקופיות ב"הדסה" עין כרם

בעקבות מותן של שתי מטופלות בתוך שבועיים, לאחר שעברו הליך ברונכוסקופיה. דיווח מיידי נמסר למשרד הבריאות. נפתחה בדיקה מקיפה לסיבות האירוע

בית החולים הדסה עין כרם הודיע הערב (יום ה') על הפסקת פרוצדורות הברונכוסקופיה, למעט מקרים דחופים ביותר הכרוכים בהצלת חיים – מאחר שהוא ממתין לקבלת תוצאות בדיקה מקיפה לסיבות מותן של שתי חולות מבוגרות, שעברו ברונכוסקופיה ונפטרו ימים אחדים לאחר מכן. שתי הפטירות התרחשו בתוך שבועיים בחודש האחרון – אולם לא היה שום קשר ביניהן.
הנהלת בית החולים מסרה כי באותו פרק זמן, כאמור שבועיים, בוצעו בהדסה 25 ברונכוסקופיות שהסתיימו באורח תקין. על שני מקרי המוות דווח מיידית למשרד הבריאות.
הבדיקות הנרחבות לסיבות מותן של שתי המטופלות כוללות: התייעצות בהשתתפות המומחים הבכירים ביותר בתחומי מחלות ריאה, רפואה פנימית, מחלות זיהומיות וטיפול נמרץ בבית החולים, כדי לברר את מהלך האירועים ולאתר סיבות אפשריות לשני המקרים המצערים. כמו כן בוצעה בדיקה מקיפה של המכשור והציוד לחיטוי - במעבדה המיקרוביולוגית ונלקחו תרביות. כן נלקחו דגימות מהנוזלים שבשימוש במהלך הברונכוסקופיות לבדיקה ביוכימית על מנת לוודא את הרכב התמיסה. מכשירי הברונכוסקופיה עצמם עברו בדיקה מקיפה בידי היצרן.
בית החולים הדסה מסר כי מבוצעות בתחומו כ - 800 ברונכוסקופיות מדי שנה. עם זאת במהלך 20 השנים האחרונות אירעו מקרים ספורים שבהם המטופלים נפטרו לאחר הפרוצדורה הזאת.
בדרך כלל היו אלה מטופלים עם תחלואה קשה שבעטייה בוצעה הברונכוסקופיה. מוות לאחר ברונכוסקופיה הוא נדיר מאוד ובספרות הרפואית אין כמעט דיווחים על כך, ציינה דוברות "הדסה" בהודעתה.
בברונכוסקופיה מחדירים לנתיבי האוויר צינור אופטי ארוך דק וגמיש דרך הפה או האף. כך ניתן לצפות ישירות במבנה הפנימי של דרכי האוויר, ליטול דגימת תאים או חיידקים, ובמידת הצורך ליטול דגימה קטנה של רקמה מדפנות דרכי האוויר או הריאות (ביופסיה) לבדיקה פתולוגית או מיקרוביולוגית.
מחלות ריאה רבות גורמות לשינויים בריאות. לעיתים, הדרך הבלעדית לאבחן בצורה מדויקת מחלת ריאות היא באמצעות בדיקה מיקרוסקופית של תאים הנמצאים בריאות או נטילת תאי רקמה מדפנות דרכי האוויר או נאדיות הריאה.
מאחר שלא נמצא קשר בין שני מקרי הפטירה - עדיין מתקיימות בדיקות נוספות במגמה לאתר את הסיבות להם.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  ברונכוסקופיה,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות