חדשות

מחקר קנדי: חשש מוגזם בקרב רופאים מהתחלת הטיפול באינסולין

בעוד הרופאים מהססים לגבי התחלת הטיפול באינסולין, המטופלים שלהם דווקא מוכנים לקבל את הזריקות

מחקר חדש שהובילו רופאים מבית החולים "סט.מייקל" בטורונטו, מצביע על כך שרופאים מגלים חוסר רצון להתחיל בטיפולי אינסולין למטופליהם, בעוד האחרונים דווקא מוכנים לכך. עורכי המחקר ציינו כי "הרופאים מפגינים בעניין הזה פחדים מוגזמים". דיווח על הממצאים פורסם ב-Canadian Medical Association Journal.

ד"ר קתרין יו (Catherine Yu) ממרכז המחקר של בית החולים הקנדי והעורכת הבכירה של המחקר, ציינה כי "ידוע מזמן שאינסולין אפקטיבי להפחתת סוכר בדם, אבל אין המלצות ברורות לגבי מידת הבטיחות הגבוהה ביותר ולגבי הדרך היעילה ביותר להתחיל בטיפול הזה. לכן הרופאים מהססים, בעוד המטופלים שלהם מגלים נכונות לקבלת הטיפול".

זריקת אינסולין (אילוסטרציה)

זריקת אינסולין (אילוסטרציה)

במחקר נותחו מחקרים קודמים כדי לאתר את המכשולים או החסמים שקיימים לגבי התחלת הטיפול באינסולין ונערכה השוואה בין אופן הפעולה של אינסולין לאופן הפעולה של תרופות אחרות להפחתת רמות סוכר בדם במונחי אפקטיביות.

מחברי המחקר מצאו כי חששות הרופאים נובעות לרוב מתופעת הלוואי כמו עלייה במשקל הגוף ורמה נמוכה מדי של סוכר בדם, וחששות אלו היו גבוהים מהפחדים שהפגין המטופל עצמו. כן הצביע המחקר על כך שהרופאים יותר מודאגים מהחולים שלהם לגבי האפשרות של כאב הקשור בהזרקת אינסולין ולגבי חרדה.
"כאשר רופאים חושבים על תופעות הלוואי של טיפולי אינסולין, הם לעתים קרובות חושבים על הסוגים הישנים של טיפולי האינסולין ועל מערכות הזרקה מיושנות", ציינה ד"ר יו בדיווחה. "נראה שההססנות של הרופאים וצורת החשיבה שלהם לגבי התרופה, לא השתנו בעקבות הופעתן של שיטות טיפול חדישות בתרופה זאת המצויות כיום בשימוש".

"טיפולי הזרקת האינסולין החדישים הם מתוחכמים וטובים יותר מאלו שהיו בעבר, הם פועלים כמעט כמו שנוצר האינסולין הטבעי בגוף שלנו, והתוצאה היא סיכון מופחת לרמות נמוכות מדי של סוכר בדם ולעלייה במשקל", נאמר בדו"ח המסכם של המחקר. מטופלים בזריקת אינסולין חד-יומית עולים בדרך כלל במשקל ב-0.99 עד כ-1.5 ק"ג – כלומר פחות מהעלייה במשקל אצל מי שמטופל בשתי זריקות ביום או במספר רב של זריקות (העלייה במשקל במקרים אלו עשויה להגיע לכ-6.4 ק"ג).

כמו כן, במקרים של טיפול משולב, כלומר כאשר המטופל נוטל תרופה דרך הפה להורדת רמת סוכר בדם וזקוק גם לאינסולין, האפקטיביות המושגת גבוהה יותר גם בכל הקשור למניעת תופעות לוואי.

להודעה לתקשורת שמסר בית החולים בטורונטו

נושאים קשורים:  חדשות,  אינסולין
תגובות