נוגדי קרישה

נוגדי קרישה ישנים וחדשים – מתי ואיך לעבור מאחד לשני

ווארפרין הוא עדיין בחירה טובה כטיפול נוגד קרישה עבור כמה קבוצות של חולים ואף עבור חולים חדשים

30.04.2012, 08:44

שני נוגדי קרישה חדשים במתן פומי, דאביגטרן (פרדקסה, ברינגר אינגלהיים, רפא ישראל) וריברוקסאבאן (קסרלטו, באייר), אושרו לאחרונה. הם שונים מווארפרין (קומדין, תרו), בין היתר בפעילות נוגדת הקרישה, בזמן מחצית החיים, באינטראקציות הבין-תרופתיות, בניטור ובטיטרציה.

רופאים רבים מכירים היטב את הווארפרין, את אופן המעקב השגרתי אחר מצבם של מטופלים הנוטלים אותו, את האפשרות לבקר את ההיענות לטיפול, את המקרים שבהם יש צורך להפסיק את השימוש בו לקראת פרוצודורות רפואיות שונות, את הדרך לטפל בדימומים שעלולים להיגרם לחולים הנוטלים ווארפרין ואת אופן הטיפול בחולים הסובלים מפעילות נוגדת קרישה עודפת, שאינה צפויה מראש.

קריש דם (אילוסטרציה)

קריש דם (אילוסטרציה)

חסר מידע לגבי הטיפול בדימום יתר או בסיבוכי דימום שעלולים להיגרם משימוש בתרופות החדשות נוגדות הקרישה, ואף חסר מידע לגבי השימוש בתרופות אלו בקרב חולים שזקוקים להתערבויות רפואיות שונות. כך למשל, אין כיום אנטידוט להשפעה נוגדת הקרישה של דאביגטרן וריברוקסבן, ולכן יש כיום קבוצות חולים שהשימוש בתרופות נוגדות הקרישה החדשות אינו מתאים להם.

המגבלות על שימוש בנוגדי הקרישה החדשים בקרב חולים שונים, התגלו במסגרת הניסויים RE-LY ו-ROCKET AF. היעדר מידע לגבי יעילותם ובטיחותם עבור לא מעט חולים מוביל לכך שווארפרין נותר טיפול הבחירה עבור חולים אלה, בעיקר מכיוון שפעילות הווארפרין היא רברסיבילית ובאופן מהיר.

החולים שקומדין היא תרופת הבחירה עבורם הם:
• חולים מאוזנים היטב הנוטלים קומדין
• חולי אי-ספיקת כליות
• חולים לאחר החלפת מסתם לב מכני
• חולים במחלות גסטרואנטסטנליות
• חולים מבוגרים
• חולים שההיענות שלהם לטיפול נמוכה

מעבר משימוש בווארפרין לתרופות נוגדות הקרישה החדשות, מטעמי נוחות, יעילות או הפחתה בסיכון לדימומים תוך-גולגלתיים, צריך להיעשות, לדעת החוקרים, בקרב חולים שהפסיקו את השימוש בווארפרין וה-INR שלהם ירד לערך נמוך מ-2.3. בעת מעבר משימוש בנוגדי הקרישה החדשים לווארפרין, יש להתייחס למשך הזמן הדרוש עד תחילת הפעילות של ווארפרין (~ 5 ימים) ולכן ממליצים החוקרים לבדוק את ה-INR ביום השלישי לאחר תחילת הטיפול בווארפרין.

החוקרים הסיקו כי נוגדי הקרישה החדשים, דאביגטרן וריברוקסאבאן, הם בטוחים יחסית לשימוש ויעילים. רופאי הקהילה, כמו גם רופאים מומחים, יצטרכו להכיר היטב את התרופות החדשות, תוך התייחסות ליכולתן הפוטנציאלית לגרום לדימום ולהפריע לטיפול טרום-ניתוחי, והתחשבות בצורך בטיפול ספציפי במקרה של מנת-יתר או דימום.

ווארפרין הוא עדיין בחירה טובה עבור כמה קבוצות של חולים, וחולים חדשים צריכים להיות מעורבים בהחלטה לגבי סוג הטיפול נוגד הקרישה שיקבלו.

מקור:

How I treat with anticoagulants in 2012: new and old anticoagulants, and when and how to switch. Schulman S & Crowther MA., Blood. 2012 Mar 29; 119(13):3016-23. Epub 2012 Feb 1

נושאים קשורים:  נוגדי קרישה,  ווארפרין,  דאביגטרן,  ריברוקסאבאן,  מחקרים
תגובות