חדשות

ד"ר חמוטל גור - כלת פרס קיי לחדשנות

מחקרה בתחום סוכרת הנעורים , התמקד בתאי הרג טבעי ובקולטן המזהה את תאי בטא של הלבלב המעורבים בהופעת המחלה

ד''ר חמוטל גור, מהמחלקה הפנימית בבית החולים האוניברסיטאי "הדסה" עין-כרם וחוקרת בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, התכבדה בפרס קיי השנתי המוענק על פיתוחים חדשניים הנעשים בישראל. תגליתה המחקרית של ד"ר גור עשויה לסלול את הדרך לטיפול חדש בסוכרת נעורים. את מחקרה הנחה פרופסור עופר מנדלבאום מהמכון למחקר רפואי ישראל-קנדה באוניברסיטה העברית, ונעשה בשיתוף חוקרים מהמרכז הרפואי הדסה ואוניברסיטת בן גוריון בנגב.

ד"ר חמוטל גור (באדיבות דוברות הדסה)

ד"ר חמוטל גור (באדיבות דוברות הדסה)

ד''ר גור חקרה את תפקידם של תאי הרג טבעי (Natural killer cells) במחלות אוטו-אימוניות תוך התמקדות בתפקידו של הקולטן NKp46 שהוא ספציפי לתאים אלו. קולטן זה מעורב בהופעת סוכרת נעורים. תאי הרג טבעי שייכים למערכת החיסונית המולדת והורגים תאים מסוכנים שונים.

ד''ר גור מצאה ש- NKp46 מזהה תאי בטא של הלבלב, האחראים להפקת האינסולין בגוף. הזיהוי מוביל לכך שתאי הרג טבעי תוקפים את תאי ה-בטא והורגים אותם. הממצאים מדגימים את חשיבות הקולטן בהתפתחות סוכרת ומנגד את הפוטנציאל הרפואי הקיים בנוגדנים חד-שבטיים (קבוצת התאים המיוצרים מתא-אב אחד בתהליך של שכפול) הפועלים נגד הקולטן הנ"ל - כטיפול חדש לסוכרת נעורים.

על תוצאות מחקרה של ד''ר גור נרשם כפטנט משותף עם חברת יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית, חברת הדסית - הזרוע המסחרית של הדסה וחברת ב.ג. נגב טכנולוגיות - החברה להעברת טכנולוגיה של אוניברסיטת בן גוריון. שלושתן מסחרו את הפטנט ברישיון לחברת BioLineRX לפיתוח תכשיר רפואי שיסייע בטיפול במחלת סוכרת נעורים. הפרויקט נכלל בתוכנית הפיתוח המוקדם של החברה ומפותח תחת השם EDP 10.

פרס קיי לחדשנות מוענק מדי שנה מאז 1994 על שם יצחק קיי שהיה תעשיין בולט בתעשיית התרופות.

נושאים קשורים:  חדשות,  חמוטל גור,  פרס קיי
תגובות
דודו ארנפלד
16.10.2013, 16:01

גאים מאוד.

תורג'מן מאיר
12.05.2014, 18:47

אני מודה לך על ההשתדלות לקבלני במרפאתך ועל הרצון העז לגלות במהירות אכי אפשרית מהי מחלתי
מי יתן שיהיה לך הצלחה בכל מעשי ידך וכל אשר תעשי למען החולים תבוריכי משמים על והצלחי
מאיר תורג'מן
ירושלים