חדשות

צוות רופאים אמריקני: בדיקות סקר לאיתור סרטן שחלות אינן יעילות

צוות הרופאים מצא כי הנזק שבבדיקות לנשים בריאות גדול מהתועלת שבהן. נשים רבות עברו בעקבות הבדיקות ניתוחים שהתבררו מאוחר יותר כמיותרים

"ניו-יורק טיימס" דיווח כי צוות מומחי רפואה אמריקני קבע השבוע כי בדיקות המומלצות כיום לנשים בריאות לאיתור סרטן השחלות גורמות יותר נזק מאשר תועלת ולכן מוטב שלא יבוצעו.

יו"ר צוות המומחים הייתה ד"ר וירג'יניה מוייר. כתב העת Annals of Internal Medicine פרסם גם הוא המלצות לרופאים נגד בדיקות סקר אלו. בדיקות הסקר כוללות בדיקות דם למציאת הרכיב הקשור בסרטן Ca125 (סמן לקיום סרטן בשחלות) וכן אולטרה-סאונד של השחלות. הבדיקות, קבעו המומחים, אינן מפחיתות את שיעור מקרי המוות עקב המחלה ובמקרים רבים התוצאה שלהן שגויה (False positive), מה שמוביל לניתוחים לא הכרחיים המלווים בשיעור גבוה של סיבוכים.

צילום מיקרוסקופי של גידול בשחלה עם פוטנציאל נמוך לממאירות (מקור: ויקיפדיה)

צילום מיקרוסקופי של גידול בשחלה עם פוטנציאל נמוך לממאירות (מקור: ויקיפדיה)

צוות המומחים התייחס כאמור רק לנשים בריאות שהסיכון שלהן לחלות בסרטן שחלות הוא בגדר הממוצע. הצוות לא התייחס לנשים שלגביהן קיימים חשדות לתסמינים או לנשים שמצויות בסיכון גבוה עקב היותן נשאיות של מוטציות גנטיות או שיש להן היסטוריה משפחתית של המחלה.

דו"ח הצוות הוא האחרון בסדרה שבוחנת מחדש את כל נושא הסריקות לגבי סרטן. צוות קודם הביע התנגדות לבדיקת סריקה של PSA לגבי סרטן הערמונית בקרב גברים וגם נגד ממוגרפיה רוטינית לנשים מתחת לגיל 50. בדו"ח שפרסם הצוות נמסר כי כמעט 10% מ-3,285 נשים שעברו בדיקות סקר כאלו קיבלו תוצאות שגויות. כ-1,080 עברו ניתוחים להוצאת שחלה אחת או שתיים ורק לאחר הניתוח התברר שהניתוח לא היה נחוץ. לפחות 15% מהמנותחות סבלו מסיבוכים שונים כולל פציעת איברים פנימיים בניתוח, קרישי דם ודלקות זיהומיות.

לדיווח ב"ניו-יורק טיימס"

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן שחלות,  בדיקות סקר
תגובות