עודף משקל

ירידה במשקל של חולי סוכרת אינה מפחיתה סיכון לתחלואה קרדיווסקולארית

במחקר של ה-NIH נמצא כי למרות השפעה מיטיבה בתחומים אחרים, לא השפיעה התערבות לירידה במשקל על הסיכון לתחלואה קרדיווסקולארית

מחקר look AHEADי(Action for Health in Diabetes) הוא מחקר שנערך במימון ה-NIH, על מנת לבחון אם התערבות המובילה לירידה במשקל של מטופלים הסובלים מסוכרת ומעודף משקל או השמנה תוביל לירידה בסיכון לתחלואה קרדיווסקולארית.

המחקר כלל 5,145 משתתפים (בני 45–76 בתחילת המחקר, 60% נשים) ב-16 מרכזים רפואיים בארה"ב. מחצית מהמשתתפים הוקצו אקראית לטיפול באמצעות תכנית התערבות אינטנסיבית לשינוי אורחות החיים והמחצית השנייה טופלה כמקובל.

בדיקת רמת סוכרת בדם (אילוסטרציה)

בדיקת רמת סוכרת בדם (אילוסטרציה)

לאחר מעקב ממושך (עד 11 שנים), לא נראתה השפעה של תכנית ההתערבות על הסיכון לתחלואה קרדיווסקולארית. לאור זאת הוחלט להפסיק את המחקר (אך להמשיך במעקב אחר המשתתפים).

עם זאת, המחקר הדגים כמה השפעות מיטיבות של תכנית ההתערבות. ראשית, התכנית הובילה לירידה משמעותית במשקל – המשתתפים בתכנית ההתערבות הפחיתו בממוצע 8% ממשקלם לאחר שנה, והמשקל נותר נמוך בכ-5% מהמשקל ההתחלתי לאחר 4 שנים. זאת בהשוואה להפרשים של כ-1% לעומת המשקל ההתחלתי לאחר שנה ולאחר 4 שנים בקבוצת הביקורת. “במחקר נמצא כי מטופלים שמנים הסובלים מסוכרת יכולים להפחית במשקלם, ולהתמיד בכך באמצעות התערבות לשינוי אורחות חיים" אמרה ד"ר רנה ווינג, יושבת ראש המחקר ופרופסור לפסיכיאטריה והתנהגות אנושית באוניברסיטת בראון.

עוד נמצא כי ההתערבות הובילה לירידה בהיארעות sleep apnea ולירידה בצורך בתרופות לטיפול בסוכרת, סייעה בשיפור יכולת התנועה ושיפרה את איכות החיים. ד"ר מרי אואנס, מנהלת המחלקה לפרויקטים מיוחדים בנושא תזונה, השמנה ומחלות של מערכת העיכול ב-NIDKKי(National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases), מסרה כי "אחד הממצאים החיוביים במחקר היה כי בשתי הקבוצות מספר האירועים הקרדיווסקולאריים היה נמוך בהשוואה למחקרים קודמים".

החוקרים מכינים בימים אלו את דו"ח תוצאות המחקר לפרסום בעיתונות הרפואית.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
להודעה לעיתונות

נושאים קשורים:  עודף משקל,  ירידה במשקל,  סוכרת מסוג 2,  מחקרים,  אירועים קרדיווסקולריים,  תחלואה קרדיווסקולרית
תגובות