חדשות

משרד הבריאות: נבדק חשד לתופעות לוואי מנטילת ויקטוזה לסוכרת

משרד הבריאות החליט לבדוק את הנושא לאחר שקיבל דיווחים על דלקת בלבלב וסרטן בלבלב בקרב חולי סוכרת סוג 2 שנטלו את התרופה

בעקבות כמה דיווחים שהגיעו לאגף הרוקחות במשרד הבריאות בדבר חשד לתופעת לוואי כתוצאה מנטילת ויקטוזה - (VICTOZA, (LIRAGLUTIDE - המיועדת לטיפול בסוכרת סוג 2, החליט משרד הבריאות בשיתוף המועצה הלאומית לסוכרת לבחון את הקשר שבין נטילת התכשיר לבין היארעות של דלקת בלבלב וסרטן הלבלב.

דוברת משרד הבריאות מסרה אמש (יום א') כי את הבדיקה יערכו אנשי המחלקה לניהול סיכונים ומעקב תרופתי באגף הרוקחות, תוך שיתוף פעולה מלא מצד החברה המשווקת את התרופה בארץ. כן ישותפו בבדיקה רופאים מובילים מומחים לסוכרת. המשרד פנה לרשויות רגולטוריות נוספות לקבלת מידע על התרופה, ביניהן ה-FDA. משרד הבריאות מסר כי הנושא נבדק בעבר על ידי ה-FDA, שלא המליץ על שינוי בהנחיות ולא הוסיף אזהרות הנוגעות לשימוש בתכשיר.

Creon
Abbot Medical Laboratories Ltd
RX
Partially covered by the Health basket
Multiple ingredients
Creon

10000: CAPS: 100. Initial: 1-2 caps with meals. Incr. dose if necess. slowly with monitor. 25000: CAPS: 100. Initial: 1 cap with meals. Incr. if reqd. with careful monitoring and symptomatology. MICRO: BOTTLE (Gastro-resist.granul.):20gr Initial. 100 mg (5000 lipase un.) of gastro-resist. granules (one measure) should be taken with each feed or meal. Dose incr., if required, should be added slowly, with careful monitor. of response and symptomatology. Max. dly. dosage should not exceed 10,000 un. lipase/kg/d. See lit. Pancreat. exocrine insuffic. C/I: Hypersens. to pancreatin of porcine origin or to excips.

שיעור התחלואה בסרטן הלבלב בקרב חולי סוכרת סוג 2 גבוה יותר מהרגיל באוכלוסייה הכללית, ללא קשר לנטילת תרופות, ולכן יש לבחון את הנושא לעומק.

התכשיר אושר על ידי הרשויות הרגולטוריות המובילות בעולם ונמצא בשימוש של מטופלים רבים. עד כה אף רשות לא המליצה להפסיק את השימוש בתרופה הזאת, ציין משרד הבריאות בהודעתו. בשלב זה אין הנחיות חדשות באשר לנטילת התכשיר.

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן הלבלב,  משרד הבריאות,  סוכרת סוג 2,  ויקטוזה
תגובות