חדשות

נתונים חדשים מסקר גלובלי: מטופלים רבים מתקשים בניהול מחלת הסוכרת

הנתונים הוצגו השבוע בכנס השנתי של האגודה האירופית לחקר הסוכרת EASD בברלין. דגש מיוחד ניתן בסקר לאירועי היפוגליקמיה

הסקר "גישות גלובליות בקרב חולים ורופאים" – GAPP2 – הוצג השבוע בכנס השנתי של האגודה האירופית לחקר הסוכרת (EASD) שהתקיים בברלין. מהסקר עולה כי 80% מחולי סוכרת סוג 2 חוו אירוע היפוגליקמיה, וטיפלו בו בעצמם. 36% חוו אותו בחודש האחרון. אירועי היפוגליקמיה משפיעים גם על האופן שבו חולי סוכרת סוג 2 מנהלים את מצבם. חברת התרופות נובו-נורדיסק מימנה את הסקר.

קרוב למחצית מהחולים שהשתתפו בסקר דיווחו על הגברת המעקב אחר רמת הסוכר בדם כתוצאה מהאירוע ו-10% דיווחו ששינו את משטר האינסולין שלהם עקב כך. 16% הודו שלא לקחו במתכוון את האינסולין שנרשם להם, ו-14% שמרו במתכוון על רמת סוכר גבוהה מהמומלץ כדי למנוע מעצמם אירוע היפוגליקמי במשך הלילה.

בדיקת רמת סוכרת בדם (אילוסטרציה)

בדיקת רמת סוכרת בדם (אילוסטרציה)

רופאים שהשתתפו בסקר מסרו שהחלטות המינון שלהם מושפעות מהסיכון להיפוגליקמיה. כאשר הם קובעים איזה סוג טיפול באינסולין לרשום לחולה, הם מביאים בחשבון סיכון לאירוע של היפוגליקמיה וכיצד החולה יטפל בכך בכוחות עצמו. 57% מסרו שהם מתחילים עם המטופל במשטר של מינון אינסולין נמוך מהמומלץ, בעל פעולה ארוכת טווח.

החוקרת הראשית בסקר הייתה ד"ר מריל ברוד מארה"ב. היא אמרה בכנס בברלין: "היפוגליקמיה בטיפול עצמי היא אתגר קליני משמעותי כשמדובר בסוכרת מסוג 2. הסוגיה הזאת משפיעה על החולה וגם על הרופא הרושם את האינסולין לצורך ניהול המחלה. אי-ציות למשטר הטיפול באינסולין עלול להשפיע לרעה על רמת הסוכר בדם. התנהלות זאת היא גורם מנבא בלתי תלוי לתמותה. הנתונים החדשים מהסקר מאשרים שללא קשר להיפוגליקמיה, מינון בלתי סדיר של אינסולין בעל משך פעולה ארוך טווח הוא עדיין שכיח. החולים מודעים להשלכות הקליניות של התנהגות זאת, אך חלק ניכר מהם ממשיך שלא לקחת במתכוון את האינסולין חרף ההוראות שקיבלו מהרופאים".

שאר הנתונים העיקריים שעלו מהסקר:
77% מהחולים שהפחיתו את מינון האינסולין הבזאלי הודו שבאירוע האחרון עשו זאת במתכוון. 63% מהחולים סברו שדילוג על מנת אינסולין תשפיע לרעה על בריאותם בטווח הארוך.
37% דיווחו על רגשי אשמה על כך שדילגו על מנת האינסולין שהרופא קבע להם. 48% דיווחו לעורכי הסקר כי נטלו את מנת האינסולין הדרושה להם באיחור של יותר משעתיים ו-38% דיווחו שהקטינו על דעת עצמם את מנת האינסולין שרשם להם הרופא.

עורכי הסקר מסרו בברלין כי נתונים ראשונים ממנו הוצגו בתחילת השנה במושב המדעי של אגודת הסוכרת האמריקנית, והנתונים המלאים יפורסמו בסוף השנה.

הממצאים וניתוח הנתונים השונים הם מתוך:

- Tahrani A, Barnett AH, Brod M, Rana A, Peyrot M. GAPP2™: Global survey finds three quarters of patients experience hypoglycaemia on insulin analogue causing dose irregularities and increased blood glucose monitoring. Presented at the European Association for the Study of Diabetes (EASD) October 2012 (presentation number 222)
- Currie CJ, Peyrot M, Morgan CL, et al. The impact of treatment noncompliance on mortality in people with type diabetes. Diabetes Care 2012;35:1279-1284
- Donnelly LA, Morris AD, Evans JMM. Adherence to insulin and its association with glycemic control in patients with type 2 diabetes. QJ Med 2007;100:345-350
- Brod M, Peyrot M, Rana A, Barnett AH. GAPP2™: Global survey finds one in eight patients intentionally reduce basal insulin doses to avoid hypoglycemia Presented at the European Association for the Study of Diabetes (EASD) October 2012. (presentation number 995)
- Donnelly LA, Morris AD, Frier BM, et al. Frequency and predictors of hypoglycemia in Type 1 and insulin-treated Type 2 diabetes: a population-based study. Diabetic Med 2005;22:749-755
- Brod M, Christensen T, Thomsen TL, Bushnell DM. The impact of non-severe hypoglycemic events on work productivity and diabetes management. Value Health 2011;14:665-671

נושאים קשורים:  חדשות,  אינסולין,  סוכרת סוג 2
תגובות