חדשות

עומסים חריגים בחדרי המיון ובמחלקות הפנימיות בבתי החולים

על-פי נתוני משרד הבריאות, התפוסה במרבית בתי החולים גדולה מ-100%. החולים נתבקשו לפנות לרופאי קהילה לפני שהם מגיעים למיון

ברוב חדרי המיון והמחלקות הפנימיות בבתי החולים הסתמנו ביממה האחרונה עומסים גדולים. ראש מנהל רפואה במשרד הבריאות פרופסור ארנון אפק ציין כי הסיבה לכך היא תחלואה דמוית שפעת הנמצאת במגמת עלייה. לחולים נמסר כי "מי שלא חייב להגיע לבתי החולים עקב החמרה במצבו – מוטב שיפנה תחילה לרופאי הקהילה או למרפאות מומחים של קופות החולים כדי לא להגביר את העומס".

אמש דווח למשרד הבריאות על חולה בדואית בת 28 שנפטרה בסורוקה, וקיים חשש שהסיבה לכך היא שפעת קשה או שפעת חזירים. סיבת המוות טרם נקבעה בוודאות.

חדר מיון (צילום: יונתן בלום)

חדר מיון (צילום: יונתן בלום)

להלן פרטים לגבי ממדי התפוסה בבתי החולים כפי שמדווחים "ישראל היום" ו"ידיעות אחרונות": הלל יפה חדרה 154%, בית החולים העמק בעפולה 147%, שערי צדק 145% ברזילי אשקלון 144%, נהריה 137% איכילוב ת"א ואסף הרופא בצריפין 128% כל אחד, בני ציון 125%, סורוקה 118%, רמב"ם 117%, שיבא 112%, הדסה 109% ופוריה 107%.

ראוי לציין כי על-פי נתונים שמסר משרד הבריאות התפוסה במיון בעין כרם הגיעה ביממה שעברה ל-198% ובהר הצופים ל-150%, אך לכל החולים נמצאו מיטות במחלקות הפנימיות. בית החולים הדגיש כי התפוסה בכל המחלקות עומדת על 109% בלבד, ולכן לא פורסמה קריאה לחולים שלא להגיע אליו. רק במאיר (97%) ובזיו בצפת (91% ) התפוסה לא הייתה מלאה ביממה האחרונה.

בסך הכול מאושפזים 783 חולים מונשמים, ל-431 מהם לא נמצא מקום בטיפול נמרץ ולכן הם אושפזו במחלקות פנימיות. מבית החולים שיבא דווח על 400 מטופלים שהגיעו במהלך יום א' למיון – גידול של 20% לעומת יום רגיל.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  שפעת,  עומסים במיון
תגובות
ד"ר שניידר
29.01.2013, 08:20

היחס הנוגע למונשמים ביחידות טיפול נימרץ לעומת אלו במחלקות הפנימיות אינו חדש. הוא נשמר פחות או יותר קבוע כל ימות השנה.
העובדה הזאת ידועה לכולם.כמובן לנו הפנימאים, לראשיי האיגודים הנוגעים בדבר,מנהליי בתי-חולים ומשרד הבריאות.
למיטב ידיעתי לא נעשה מאומה לשיפור המצב.
כדאי גם שידעו שהפנימיות לא מקבלות שום תקן רפואי נוסף לטיפול במונשמים. גם לא ברמת הסיעוד. יש מחלקות פנימיות עם 4-6 מונשמים. כמו יחידה מלאה של טיפול נימרץ.
המצב אפילו גרוע יותר כיוון שמשרד הבריאות מאפשר להשאיר חדריי הנשמה כאלו ללא נוכחות קבועה של אחיות.(העיקר שיהיה מוניטור שיצפצף ויתריע בחדר).
אז שאף אחד לא יגיד שהעובדות אינן ידועות לו.

נ.נ.
30.01.2013, 08:26

נוגעת ללב קריאתו של משרד הבריאות שלא להגיע לבתי החולים ללא צורך.
חשבתי לתומי שזו צריכה להיות המדיניות כל השנה.
ככה זה כשמערכת נמצאת באי ספיקה כרונית מצד אחד ומאידך, שום גיבוי לרופא שיעיז להגיד לחולה שבעיתו אינה דחופה ויכול להמתין לתורו בקהילה.