חדשות

משרד הבריאות: שיעורי ההתחסנות לשפעת בקרב הרופאים והאחיות נמוכים

רק 23% מאנשי הצוות הרפואי בבתי החולים בחרו להתחסן. לקראת החורף הבא מקווים במשרד הבריאות להגיע לשיעור התחסנות של 25% ומעלה בכלל האוכלוסייה בישראל

חיסון (אילוסטרציה)
חיסון (אילוסטרציה)

על-פי נתוני משרד הבריאות שיעור ההתחסנות לשפעת בקרב הצוותים הרפואיים נמוך מדי – כך מדווח "הארץ" הבוקר (יום ד'). הצוותים הרפואיים נכללים באוכלוסיית היעד העיקרית הנקראת להתחסן לקראת כל עונת שפעת. עד כה חוסנו רק 27.1% מהרופאים בבתי החולים ורק 17.7% מהאחיות, בסך הכול 23.1 אחוז מכלל עובדי בתי החולים בישראל.

אמש מסר פרופסור איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, כי מאוקטובר חוסנו בישראל רק כ-1.3 מיליון תושבים, כלומר כ-17% מכלל האוכלוסייה. "אילו יותר ישראלים היו מתחסנים, לא מן הנמנע שהייתה לכך השפעה ממתנת על היקף התחלואה הנראה עתה ועל העומסים הגבוהים בחדרי המיון, במחלקות הילדים ובמחלקות הפנימיות", העריך פרופסור גרוטו. בהשוואה לחורף הקודם נראית בישראל עלייה של פי שניים לערך בהיקף התחלואה, אולם יש לציין כי בחורף שעבר היקף תחלואת השפעת היה נמוך משמעותית לעומת עונת 2010-2009 שהתאפיינה בהיקף תחלואה גבוה במיוחד.

חיסון (אילוסטרציה)

חיסון (אילוסטרציה)

כבר עתה החלו במשרד הבריאות להפיק לקחים לקראת עונת השפעת הבאה. המטרה היא שיותר ישראלים יתחסנו. היעד יהיה להגיע ל-25% מכלל האוכלוסייה. מידת היעילות של החיסון לשפעת עומדת על כ-70%, ומחקר אמריקני שבחן את יעילותו לגבי ארבעה זני הנגיף שאובחנו במהלך ניטור שוטף בארה"ב הצביע על יעילות של 62%.

"רוב החולים בישראל, בערך 98%, נדבקו משני תת-זנים של נגיף שפעת A, וביניהם תת-הזן A/H1N1", מסר פרופסור גרוטו. "בארץ זוהה גם נגיף מסוג B, ובבדיקות מעבדה נתגלו רק בשבוע האחרון שני מקרים ראשונים של חולים שנתקפו בו. עם זאת, החיסון שניתן השנה כלל גם מענה לנגיף שפעת מסוג B. בארה"ב לעומת זאת, אחד משני תתי-הזנים של סוג B שזוהה לא כלול בחיסון". עוד נמסר כי על סמך בידוד של דגימות נגיפי השפעת, 48% מהזנים הפעילים בחורף הנוכחי הם H1N1.

משרד הבריאות קיים אתמול הערכת מצב בשיתוף מנהלי בתי החולים, ונמסר כי הסתמנה ירידה קלה בעומסים הכבדים בחדרי המיון לעומת אלו שנראו בתחילת השבוע. התפוסה הממוצעת בפנימיות ירדה ב-1% (מ-116% ל-115%). כן נרשמה ירידה בתפוסה הממוצעת במחלקות הילדים בכל הארץ (98% אתמול).

דו"ח המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות הצביע על שיעור הביקורים בחדרי המיון לילדים המצוי עתה בטווח הממוצע הרב-שנתי. שיעור הביקורים בחדרי המיון של המחלקות הפנימיות גבוה מהממוצע הנ"ל. בחדרי המיון של בתי החולים בצפון העומסים גבוהים יותר מאשר במרכז הארץ. בצפון מדובר ב-419.1 ביקורים לכל 1,000 נפש לעומת 382 ל-1,000 בדרום, 355.5 ל-1,000 בתל-אביב ו-241 ל-1,000 בירושלים. עומסי פניות נרשמו גם במרפאות הקהילה בעקבות מחלות דמויות שפעת, בעיקר במרכז.

בתוך כך אמרה ד"ר רחל אדטו, שהייתה ראש שדולת הבריאות בכנסת היוצאת, כי קופות החולים, מרפאות הקהילה, בתי החולים ומשרד הבריאות היו צריכים לשלב כוחות כדי להתנהל אחרת במצב זה. ד"ר אדטו אמרה ל"ידיעות אחרונות" כי קופות החולים היו צריכות לפתוח מרכזים שישמשו חדרי מיון ראשוניים בקהילה ויוכלו לתת מענה לפניות חולים 24 שעות ביממה – מהלך שיקטין משמעותית את העומסים בבתי החולים.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  חיסונים,  שפעת,  פרופסור איתמר גרוטו,  צוות רפואי
תגובות