אנטיביוטיקה

טיפול באנטיביוטיקה לעומת ניתוח שמרני לסובלים מרגל סוכרתית

טיפול אנטיביוטי ממושך וניתוח שמרני היו בעלי תוצאות ברות השוואה בטווח הקצר בחולים עם כיב מלווה באוסטאומיאליטיס ללא איסכמיה או נמק

04.05.2014, 10:45

ישנם חילוקי דעות בין מומחים בתחום מהי הדרך העדיפה לטיפול באוסטאומיאליטיס ברגל סוכרתית (DFO). מחקרים רטרוספקטיביים הראו, כי טיפול אנטיביוטי ממושך עשוי להיות יעיל במקרה זה, אולם היתה כלפי מחקרים אלו ביקורת מתודולוגית. טיפול כירורגי הוא הטיפול הנפוץ במקרה של DFO, בפרט טיפול כירורגי שמרני שלא מצריך אמפוטציה. יחד עם זאת, טיפול כירורגי, גם שמרני, גורם לשינויים ביוכימיים והיווצרות כיב מחודשת.

מטרת מחקר פרוספקטיבי רנדומלי זה היתה להשוות את תוצאות הטיפול ב-DFO באנטיביוטיקה בלבד לעומת ניתוח שמרני. משך המעקב היה 12 שבועות אחרי החלמה.

למחקר נכנסו חולים סוכרתיים שאובחנו עם כיב נוירופתי שהסתבך עם אוסטאומיאליטיס ברגל. נמק ברקמה הרכה ועצם חשופה בתחתית הנמק היו בין הקריטריונים לאי הכללה. החולים חולקו רנדומלית לקבוצת ניתוח שמרני (SG) ולאחריו אנטיביוטיקה למשך 10 ימים או לקבוצת אנטיביוטיקה למשך 90 ימים (AG).

19 (86%) ו-18 (75%) חולים הגיעו להחלמה ראשונית בקבוצות SG ו-AG, בהתאמה (P=0.33). משך הזמן החציוני עד להחלמה היה 7 שבועות בקבוצת הטיפול האנטיביוטי. המצב של ארבעה חולים (17%) מקבוצת האנטיביוטיקה הוחמר והם נזקקו לניתוח. 3 חולים מקבוצת הניתוח השמרני נזקקו לניתוח חוזר. לא היו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בנוגע לצורך באמפוטציה מינורית.

לדברי החוקרים, מדובר במחקר ראשון בספרות הרפואית שמשווה פרוספקטיבית טיפול אנטיביוטי ממושך לעומת ניתוח משמר ל-DFO ואחריו טיפול אנטיביוטי קצר. החוקרים לא מצאו הבדלים משמעותיים בין שני אופני הטיפול בנוגע לשיעורי ההחלמה, שיעורי הסיבוכים, ושיעורי האמפוטציה. מגבלת המחקר העיקרית היא גודל המדגם הקטן.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Lázaro-Martínez JL, Aragon-Sánchez J, Gracia-Morales E. Antibiotics versus conservative surgery for treating diabetic foot osteomyelitis: A randomized comparative trial. Diabetes Care 2014 Mar; 37:789

נושאים קשורים:  אנטיביוטיקה,  ניתוח,  טיפול,  רגל סוכרתית,  מחקרים
תגובות