המרכז הרפואי תל אביב

הראיון שהיה אמור להרעיד את אמות הסיפין

הראיון שהעניק מנהל "איכילוב", פרופ' גבי ברבש, מציג מציאות על גבול אובדן המוסר המינמלי; מציאות שבה יש סלקציה גלויה בין עשירים לעניים

הראיון שהעניק פרופ' גבי ברבש לעיתון הארץ בסוף השבוע היה צריך להרעיד את אמות הסיפין של החברה הישראלית. זה לא קרה. בעלי הבית של המדינה, הטייקונים, מסוגלים לקנות בזול טיפול רפואי מהמערכת הציבורית הישראלית. זו שחיתות איומה ולדאבון הלב, אין פוצה פה, כי כולם יראים בפני סוחרי הבריאות העומדים בראש בתי החולים.

ללא בושה, מודים דוברי בית החולים, שבאמצעות תרומות אותם טייקונים קונים קדימות בתורים וניתוח מובטח על ידי מנהל המחלקה

המציאות המצטיירת מן הראיון היא גרוטסקית, על גבול אובדן המוסר המינימלי. שאלות אתיות קשות ביותר עולות וממתינות למענה ראוי: מי שם את מנהל בית החולים להחליט שטיפול במחלה זו או אחרת תלוי מעמד וממון רב? איך ייתכן, שמה שנעשה לאור יום בבית החולים נשוא הכתבה, ולמען הצדק, גם בבתי חולים אחרים, נעלם מעיני ראשי משרד הבריאות? אם הנעשה לא נעלם מעיניהם, מה עשו ראשי המערכת? השאלות הללו אינן יכולות להישאר כשאלות רטוריות. חייבים לחקור בעניין כי מדובר בחיי אדם.

ללא בושה, מודים דוברי בית החולים, שבאמצעות תרומות אותם טייקונים קונים קדימות בתורים וניתוח מובטח על ידי מנהל המחלקה או הרופא הטוב ביותר באותו בית חולים. מנהל בית החולים עוד מתפאר שהסיע בעצמו את כיסא הגלגלים של אחד מבעלי הממון הגדולים במדינה. האם מי שממתין לתור חודשים רבים דמו פחות סמוק מדמו של בעל הון עתק? על חשבון מי מבין החולים מתבצעת הבדיקה של בעל הממון המלווה במנהל בית החולים?

המענה בסיפור קצר: באחד בימים בהם סעדתי את אמי, שהיתה מאושפזת במחלקה הכירורגית של אחד מבתי החולים הגדולים, המתנו בקוצר רוח לביקור הרופא הבכיר שטיפל בה. לפתע שמנו לב שכל הרופאים הבכירים, כולל מנהל המחלקה, נעלמו כלא היו. שאלנו מה פשר העניין ונענינו חד וחלק: ח"כ מוכר מאוד, היום שר, הגיע לבית החולים. שעות ארוכות ומורטות עצבים המתנו לחזרת הצוות הבכיר. מה שבטוח הוא שהח"כ קיבל את הטיפול - ואילו החולים האחרים המתינו ונאנקו תחת כאבים עד סיום הטיפול באח"מ. האם ברבש יכול להכחיש שכך מתרחש גם בבית החולים שלו, לאור התיאורים המזוויעים של הטיפול המסור באח"מים?

על חשבון מי מבין החולים מתבצעת הבדיקה של בעל הממון המלווה במנהל בית החולים?

מי שמבלה במסיבות של עשירי ישראל, ביאכטות או במסיבות אקסקלוסיביות השמורות לבעלי ההון אינו יכול שלא להישאר מחויב להם. מנהל בית החולים המבלה עם בעלי ההון לא יוכל לעולם להבטיח רפואה שוויונית בבית החולים הציבורי. הוא מחויב להם. על פי הכתבה, פרופ' ברבש, מעבר להיותו מנהל בית חולים, משמש גם כדירקטור בחברות כאלה ואחרות. גם אם יטען המנהל הנכבד שאין בתפקידיו מחוץ לבית החולים כל תועלת כספית או אחרת, לעולם תישאר מראית העין.

ואם מנהל בית החולים עסוק בעבודה מחוץ לבית החולים הציבורי, מדוע מנהלי מחלקות או רופאים בכירים לא יעשו אותו הדבר? מה הפלא שבשעות מוקדמות מאוד לא ניתן לראות כבר רופא בכיר במחלקה, כי הוא בדרכו למרפאתו הפרטית או לבית החולים הפרטי שם הוא עושה כסף רב? זה נלוז, זה מבייש, זהו מעשה לא אתי ובלתי מקובל באף מדינה מתוקנת בעולם.

לא ייתכן שאדם מן היישוב ימתין חודשים לצילום - לא ניתוח - ואילו אחר יקבל טיפול VIP שאף חולה אחר לעולם לא יקבל

יוצא, שבבתי החולים במדינת ישראל נערכת סלקציה בין החולים, בין אלה ששפר מזלם והתעשרו לבין אלה שמזלם שפר פחות ואין להם אפשרות לקנות את הטיפול בבריאותם. מי שינסה להכחיש שבגלל הזנחה, היעדר רופאים וצוות רפואי אחר במחלקות, חולים אינם מתים, אינו אומר אמת. לא ייתכן שאדם מן היישוב ימתין חודשים לצילום - לא ניתוח - ואילו אחר יקבל טיפול VIP שלעולם אף חולה אחר לא יקבל. זהו דטרמיניזם חברתי בו העשיר שורד ואילו העני נכחד. מי שמוכן שבמדינת ישראל תונהג שיטה זו,  הופך למעשה לשותף לדבר עבירה.

נושאים קשורים:  המרכז הרפואי תל אביב,  המרכז הרפואי ת"א,  איכילוב,  דעות,  רפואה פרטית,  סמי עופר,  רפואה ציבורית,  בית החולים "איכילוב",  פרופ' גבי ברבש,  ועדת גרמן
תגובות
 
ד"ר צדיק
30.05.2014, 00:31

שחיתות במירעה.

ד"ר צדיק
30.05.2014, 00:34

השופטת מבקרת המדינה בן פורת אמרה בשעתה כי המדינה לא מושחתת אך יש אנשים מושחתים.
ברבש וחסן מוכיחים כי היא טעתה. השחיתות היא כבר נורמה ציבורית לא רק אישית.
לכן ניתן להבין אדישות הציבור הממסד והמחוקק.

דר' רוטמן
30.05.2014, 11:47

לכבוד פרופ' צ'לו רוזנברג:
השחיתות והפגיעה בחולים הינה הרבה יותר גדולה ומורכבת ממה שאתה מתאר.
שתדע שמאות רופאים מעולים נזרקו לשוליים על ידי החבורה הזאת ובאופן מפורש נמנע מהם לתת טיפול הולם, בזמן והרבה יותר מקצועי לאלפי חולים במדינת ישראל, וזאת התבצע בכדי לרכז את כל השליטה ואת כל הכסף בידי החבורה הרשלנית (דרך אגב)
פרופ' צ'לו רוזנברג, מה שרואים מבפנים הרבה יותר חמור ממה שאתה רואה מבחוץ!!

דר' רוטמן
30.05.2014, 11:57

הידעת למש"ל ששמו מנהלי יחידות רגישות ביותר מומחים צעירים שזה עתה סיימו התמחות וזה עתה חזרו מהשתלמות בחו"ל ומעולם לפני כן לא רכשו ניסיון ולא נתחו חולים באופן עצמאי במדינת ישראל ורופאים אלה "הזיזו" הצידה מומחים מקצועיים ובעלי ניסיון אשר לא התאימו למסגרת "רפואה-הון-שלטון" של החבורה?
הידעת שכמעט הצליחו לחסל את המצנטר מספר 1 במדינת ישראל, דר' מימון, כי הוא לא התאים והפריע לחבורה?

דר' רוטמן
30.05.2014, 17:50

הידעת גם שהקבלן הרפואי הכי גדול במדינת ישראל ובעולם, העביר אלפי חולים לחבורה הזאת, קיפח והשאיר בלי עבודה מאות רופאים מעולים ועל פועלו ניתן לו פרס ישראל?

שלמה מוניקנדם
30.05.2014, 17:31

אני מצטט מה שכתבתי בהארץ ב 26/5

"בזמן שוועדת אלאלוף יושבת על המדוכה כיצד לצמצם את הפערים בחברה הישראלית, נותן "הארץ" במה לשיטת הפרוטקציה אליבא דפרופ' גבי ברבש, במאמר של מירב ארלוזורוב. הטענה המרכזית היא שזה המצב בארץ (ולפי המאמר של אילנה בית־אל מצב זה תמיד היה), ולכן יש לנצל את המצב ולקחת מהעשירים על מנת שיהיה לעניים, ואין לברבש על מה להתנצל (מנחם גשייד). גישה זאת מתאימה לשיטת ה"שנור", שהיתה חלק מההווי היהודי במאות הקודמות, וגם לרעיון של דאגה לחלש בחברה היהודית.
מה שחסר לי בדיון הנוכחי הוא ההיבט המוסרי. ראשית, אנחנו כבר לא חיים בשטעטל, אלא בחברה דמוקרטית, ובמקום לקבל מצב נתון כבלתי הפיך יש לדרוש מהמערכת לנסות לתקן עוולות. אני מניח שפרופ' ברבש ניסה בהתחלת הדרך את מזלו במערכת הבריאות ובאוצר, אך ראה שדרך הפרוטקציה יותר יעילה. זו אינה סיבה להתייאש מן המערכת הציבורית, אלא להכפיל את המאמץ. אם חלק מהכספים שנמצאים בביטוחים המשלימים והפרטיים יופנה למערכת הציבורית, הרבה בעיות ייפתרו; כלומר, יש פתרונות אבל אין רצון ("אינטרסים").
שנית, רופא שמסיים את לימודיו נשבע בצורה זו או אחרת לטפל בחוליו ללא הבדל מעמד, גזע או מגדר. אני תוהה איך רופא יכול להיות נאמן לשבועת הרופאים ובו בזמן לטפל בצורה דיפרנציאלית בחוליו. איני משלה את עצמי שיכולה להיות מערכת שוויונית מושלמת, אבל הדרך הנוכחית של מערכת הבריאות גורמת לשחיתות־מידות בטיפול הרפואי. יזכרו הקוראים: רופא שמפלה בבחירת חולים לעולם יפלה בסוג הטיפול, במאמץ שהוא משקיע ובטיב התקשורת עמו, ואיך יכולים החולים להיות בטוחים שהוא נותן להם את המקסימום?"

ואני מוסיף : צר לי, אבל אני לא שומע מספיק את קולו של הר"י בנידון

ד"ר גורגי-ארדיטי רינה
30.05.2014, 17:54

כל מילה בסלע.
צודק בהחלט!!!!וחבל שכך הם פני הדברים.

צ'לו רוזנברג
30.05.2014, 18:23

יישר כוח על דבריך

חיים
01.06.2014, 12:27

אין להאשים את מנהלי בית החולים בחיפוש אחר ממון.
כאשר אין תקציב מסודר בעבור ציוד שיש להחליפו מידי מספר שנים, או בעבור פיתוח ובינוי והאמירה הנפוצה ביותר למנהלי מחלקות ולמנהלי בתי חולים היא "לך תמצא תורם", אז אין להתפלא שאנשי ממון מחוזרים בכדי שישקיעו מכספם בבתי החולים. לכן אין זה פלא שנוצרת כאן התנהלות המוכתבת ע"י משרדי הממשלה השונים, ממשרד האוצר ועד משרד הבריאות.
פרופ' ברבש הוא תוצר של ההתנהלות הזאת כי גם הוא רוצה לשרוד במצב הבלתי אפשרי שהמדינה מכתיבה לו.

דר' רוטמן
01.06.2014, 12:35

ותוך כדי, למה שהחבורה לא תהנה ותתעשר, אההההה?
על פי הערכתי, עם הכסף שחבורת הרופאים המעורבת גורפת על הדרך באופן עקיף, אפשר לבנות עוד מגדלון או שניים באיכילוב.