חדשות

הר"י פירסמה מדריך מקיף לרופאים המטפלים בעצירים שובתי-רעב

המסמך פורסם רקע קידום הצעת חוק להזנה בכפייה של עצירים בכנסת, ומתווה מודל פעולה מפורט לרופאים המטפלים בגל העצירים שובתי הרעב

ההסתדרות הרפואית החלה אמש (יום ד') להפיץ בקרב הרופאים בישראל מדריך, הקובע קווים מנחים לטיפול בעציר שובת רעב. המדריך כולל מודל מפורט של הטיפול הרפואי שיש להעניק לשובת הרעב , שהוכן על ידי ד"ר נמרוד עדי, מנהל טיפול נמרץ במרכז הרפואי "קפלן", בהשתתפות עמיתיו ד"ר דקל סתוי וד"ר גליה קרפ.

.שוטרים מלווים את האסיר סאמר אל-עיסאווי, ששבת רעב במשך חודשים ב-2013 (צילום: פלאש 90)

שוטרים מלווים את האסיר סאמר אל-עיסאווי, ששבת רעב במשך חודשים במהלך 2013 (צילום: פלאש 90)

הזנה בכפייה - כל הידיעות ומאמרי הדעה

המדריך, המונה 24 עמודים, נפתח במאמר של יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, ובו הוא מדווח על גל שביתות רעב של עצירים ביטחוניים בשבועות האחרונים, ובכנס שקיימה ההסתדרות הרפואית בהשתתפות גורמי מקצוע, במטרה להתמודד עם התופעה. הרקע לפרסום המדריך הוא הצעת חוק שמקדמת המממשלה, הקובעת כי ניתן יהיה להזין בכפייה אסיר השובת רעב. ההצעה כבר עברה בקריאה ראשונה, והיא צפויה לעלות לקריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא.

לפי המסמך, "הצעת החוק... למעשה מטילה אחריות על הרופאים לפעולה שנעשית חרף התנגדותו האקטיבית של האסיר. שינוי זה בהצעה עומד בסתירה ובניגוד לכללי האתיקה הרפואית המקובלים הן בישראל והן בעולם"

בהמשך כולל המדריך מאמר של ד"ר תמי קרני, יו"ר הלשכה לאתיקה של הר"י, על עצירים שובתי רעב ואתיקה רפואית . ד"ר קרני מדגישה במאמרה, כי האסיר שובת הרעב איננו בגדר חולה ומציינת את הסיבות להחלטתו לפתוח בשביתת רעב לשם השגת הישגים אישיים, פוליטיים או אחרים. ד"ר קרני מדגישה, כי על-פי הקוד האתי של הר"י משנת 2009 האכלה בכוח של שובת רעב מהווה עינוי.

לדבריה, על הרופא נאסר להפעיל לחץ על האסיר כדי להניאו מהחלטתו . עם זאת, על הרופא לוודא מדי יום כיצד האסיר רוצה שיטפלו בו בימי השביתה שלו וכן אם וכאשר יאבד את הכרתו. "יש לתעד כל זאת ברשומה רפואית שתישמר בסודיות", מדגישה ד"ר קרני. "הרופא יחליט כמיטב הכרתו ומצפונו כיצד להמשיך ולטפל בשובת רעב שאיבד הכרתו, ולא ישתתף בהאכלה בכוח. על הרופא חלה חובה אתית לכבד שובת רעב".

עיקר המדריך הוא מודל המציע לרופא כיצד לטפל בעציר שובת רעב. מחברו, ד"ר עדי, מציין כי כדאי לרופא להגיע להבנה והסכמה מראש עם האסיר על שביתה חלקית וכאשר תתרגש סכנה לנזק בלתי הפיך או מוות, שהאסיר יסכים מראש להתערבות רפואית ממוקדת לשם מניעה וטיפול בסכנה.

המודל מפרט דרגות סיכון שונות לנזק בלתי הפיך עד מוות, שעל הרופא לזהות כשמדובר בשביתת רעב. הוא ממליץ ליידע את האסיר על הסכנות הצפויות לו. על הרופא לזהות את נקודות הזמן שבהן שובת הרעב בסכנה והמודל מפרט את הבדיקות שיש לבצע וכן את זיהוי התסמינים המשמשים אות אזהרה.

ד"ר עדי פירט את שלושת השלבים של מה שכינה "החוזה המשותף של האסיר ורופאו" עוד בתחילת שביתת הרעב. שביתת רעב מוגדרת כאשר אסיר באופן מכוון נמנע מ-9 ארוחות. במקרה זה, כותב המדריך, יש לקיים בדיקה רפואית שתכלול הסברת הסיכונים והסיבוכים ויחד עם האסיר להגדיר את סוג שביתת הרעב שבה ינקוט (מלאה או חלקית). המטרה הראשונה היא לגרום לכך שבמהלך השביתה יקבל נוזלים המכילים גלוקוז, מלחים וויטמינים (בדגש על תיאמין).

על הרופא לקיים שיחה עם האסיר עוד בבית הכלא, כמה שיותר קרוב לתחילת השביתה. "הנחת המוצא של הרופא צריכה להיות שהאסיר מעוניין לחיות ויש לנסות ולהניע אותו להסכים שיבצעו בו התערבויות מצילות חיים על פי שיקול הדעת המקצועי של הצוות הרפואי", נכתב.

בהמשך כולל המודל פירוט המצבים והתסמינים השונים שמעמידים את האסיר בסכנת חיים ובסיבוכים. בדיקה רפואית יש לבצע על בסיס שבועי עד היום ה-14 לשביתה, ולאחר מכן אחת ל-3 ימים עד היום ה-28. כאשר מדובר בשביתה של אסיר המוגדר כמצוי בסיכון גבוה (לפי מספר מדדים המפורטים במדריך) - הבדיקה תבוצע אחת ליומיים מעבר ליום ה-14 לצום.

"תמונת המצב המסתמנת (לגבי הרופאים ) היא של מציאות מורכבת ואתגר רפואי לא פשוט לרופאים המטפלים" מדגיש ד"ר עדי.

במדריך גם מופיע מספר הטלפון של מוקד הר"י, שבו יכול רופא שנתקל בבעיה כלשהי עם אסיר יכול לקבל סיוע, תמיכה והדרכה מקצועית כיצד לנהוג . המוקד פעיל 24 שעות ביממה. מספרו 077-8994339

הצעה: רופאים ירדימו אסירים כדי להזינם

בתוך כך, בדיון שנערך אתמול בוועדת הפנים של הכנסת, העלה היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים, עו"ד יואל הדר, את הרעיון שרופאים יוכלו להורות על הרדמת אסיר שובת רעב כדי לאפשר הזנתו, גם ללא הסכמת האסיר, כך מדווח "הארץ" הבוקר.

"אני מתכוון לאפשר לרופא את שיקול הדעת, לרבות אם צריך לבצע הרדמה מלאה או חלקית לאסיר השובת רעב", אמר הדר במהלך הדיון, אבל מיהר לציין כי איננו רופא וכי רק הרופא יחליט. את הרעיון כינה ח"כ ד"ר אחמד טיבי "שערורייה רבתי". הוא ציין כי מדובר בתוספת חדשה להצעת החוק.

קודם לכן הוצג לוועדה נוסח חדש של החוק המקורי ממנו הוצאה ההבהרה "טיפול – מתן מזון או נוזלים אף באמצעים מלאכותיים או טיפול רפואי אחר". לפי "הארץ", חכ"ים מהאופוזיציה שהתנגדו להצעת החוק המתוקנת ציינו, כי השינוי נעשה כדי למנוע פסילה עתידית של החוק בבג"צ . עוד מציין העיתון, שכמה שרים וח"כים - בין השאר מהקואליציה - הודיעו שלא ישתתפו ביום שני הקרוב בהצבעה בכנסת על החוק המוצע.

להורדת המדריך המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  אסירים ביטחוניים,  מעצר מנהלי,  ד"ר תמר קרני,  הזנה בכפייה,  שביתת רעב,  מוקד,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
Dr. Eldad Kisch
20.06.2014, 09:11

When I was a 25 year old graduate from medical school I swore the famous Hippocratic oath, willingly, and with full understanding of the contents of my words, that I would sustain life always.
Now I am requested by my organization, Physicians for Human Rights – Israel, an organization that I feel very close to, that I have valued and assisted most of my professional life, to sign a petition that doctors will not take part in force feeding of prisoners who intend to fast until the bitter end, in order to achieve political aims by fasting until death. Nothing in my oath spoke about political purposes for suicide.
When I, as a concerned citizen, or as an MD (no real difference here), come upon a person who is about to throw himself off a cliff, or from a bridge into a river below, I see it as my duty to talk to him, to try and make him desist from his plans, even by force.
On the other hand it is incumbent upon us doctors to respect the wishes of the person under our care insofar as any treatment is administered. The dilemmas become even more acute when the hunger striker sinks into a coma and cannot continue to express his wishes. Do we assume that what he said previously still holds, or that his urge to live is stronger?
The projected law allowing forced feeding of prisoners at risk certainly cannot remain without a suitable response from the medical establishment, but I call for much further discussion within the medical profession and for participation of all parties interested.
Eldad Kisch, MD

יואכים
20.06.2014, 17:55

what is done in the USA, in Europe, Canada, Australia, New zealand, Japan etc.
They have their enemies and prisonners fasting to death. Do they do anything to prevent it?
Perhaps we should not develope anything new here. perhaps just learn from others?

רופא בכיר
21.06.2014, 07:51

ההשוואה עם מדינות "נעורות" כמו יפן,נאוי זילנד וכ.ד . לא במקום.לא משנה מה נעשה -נזין את את האסירים או לא -יגנו אותנו ע" אתו העולם "הנעור" .
עושים את זה כבר 66 שנה .ומימתי אירגון זכויות האדם פירגן לארצנו ?
דר קרני ,בצדק רב , טוענת שאין לראות שובתי רעב כחולים,אז מה לא חולים
עושים באישפוז בבתי החולים?ואם כבר מאושפזים אז חלים עליהם כל החוקים של מדינת ישראל ורשאשית כל חוק זכויות החולה,שמגדיר שעל חולה לחתום המסמכים,כל עוד החולה בהכרה,שהוא מתנדר שינקטו פעולות מצילות חיים,בין היתר הזנה וחיבור למכונות הנשמה.במידה ואין מסמל כזה והולה לא בהכרה
על הרופאים כל הפעולות הדרושת .
יו"ר הר"י הכניס את הרופאים לפינה עם התפלצפות על אטיקה ומוסר,אין ולא היה לזה שום מקום.
פרופ אריה אלדד צדק במאה אחוז ,שאטיקה ומוסר אינו דבר אבסולטי ואם רצונם לשובתי רב לסיים את החיים-זכותם,אבל קודם שיחתמו על מסמכים הדרושים.
הר"י ,עם כל הכבוד , לא עומדת מעל החוק. ונשאלת השאלה המתבקשת,
האם הוצאת מדריך לרופאי בתי חולים זאת פעולה חוקית בכלל.מי חתום על המדריך ? שר הבריאות ?מנכ"ל משרד הבריאות?

jewish d-r
22.06.2014, 12:03

מה פוליטקאים רוצים ?
לדחוף את כל האחריות על הדוקטור.
כמו בצבא : ה"פלאפלים" לוחץ עליך : "תהיה קשוח !
אל תיתן חופשת מחלה !". אבל אם חלילה קורה משהו ?
"אני לא רופא ! הוא רופא ! זה הוא אשם !"
מכירים ... ?
לפי דעתי זה נכון לא לאפשר לפוליטקאים לשחק
על הפטריוטיות שלנו ולנצל אותנו !