חדשות

ההסתדרות הרפואית העולמית לנתניהו: שקול מחדש הזנה בכפייה

"הזנה בכפייה אינה הגישה המתאימה להצלת חיים", נאמר בפנייה; הצעת החוק אמורה לעלות מחר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת

שניים מראשי ההסתדרות הרפואית העולמית (WMA) - הנשיאה ד"ר מרגרט מונג'רדה והיו"ר ד"ר מוקש הייקוואל - העבירו בסוף השבוע פנייה דחופה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בה הם מבקשים ממנו לשקול מחדש את הצעת החוק שתאפשר האכלה והזנה בכפייה של עצירים שובתי רעב.

הזנה בכפייה - כל הידיעות ומאמרי הדעה

בפנייה מודגש כי פעולה זאת עשויה להיחשב לעינוי. "האכלה בכפייה", כתבו השניים, "היא פעולה אלימה, לעתים קרובות מכאיבה, ולחלוטין מנוגדת לעקרון לפיו לפרט זכות אוטונומית על גופו. זה טיפול משפיל ולא אנושי, היכול להגיע לכדי עינויים. גרוע מכך: זוהי הגישה הפחות מתאימה להצלת חיים".

עדו ציינו ראשי ה-WMA, כי ההסתדרות הרפואית העולמית מביעה תמיכה בדרך הטיפול שמציעה הר"י - המתנגדת נחרצות להאכלה בכפייה. "חברינו הישראלים מסוגלים להתמודד עם המצב, אם רק ירשו להם לבסס יחסי מטפל-מטופל ללא הפרעות מצד רשויות הכליאה בישראל", נכתב.

אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, צפויה הצעת החוק לעלות מחר (יום ב') להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. כמה חכ"ים ושרים הודיעו שאין בכוונתם להשתתף בהצבעה.

עיתון "הארץ" הקדיש כתבה נרחבת לסוגיה בסוף השבוע, בה נכתב "הצעת החוק עלולה להחיות מחדש את אחת הפרוצדורות המושמצות ומעוררות האימה, המזוהה במאה השנים האחרונות בעיקר עם דיכוי התנגדות ועינויי אסירים פוליטיים". ד"ר יהודה ברוך, מנהל "אברבנאל", אמר כי ישנו הבדל עמוק בין הזנה מלאכותית בהסכמה לבין האכלה בכפייה, המשנה לגמרי את תמונת המצב האתית והרפואית. בכתבה נאמר עוד, כי רופאים מזהירים ש"אנשי רפואה סבירים לא יסכימו לבצע את התהליך".

ב"מקור ראשון" דווח, כי דיון על נושא הצעת החוק החדשה התקיים בסיעת הליכוד לקראת הגשת הצעת החוק. בדיון שנערך במקביל בסיעת "יש עתיד", לפי הדיווח, אמרה שרת הבריאות יעל גרמן, כי "גם כאשר שופט יאשר האכלה בכפייה עדיין אי אפשר לחייב את הרופא לעשות זאת, כך שבפועל יש בעייה עם ישימות החוק".

בטורו ב"ישראל היום" כתב דן מרגלית: "נכון שהמעצר המינהלי הוא צרה־צרורה (שובתי הרעב הם עצירים מינהליים, מערכת ד.א.) ואסור לעשות בו שימוש אלא אם כלו כל הקיצין. אך הדיון עוסק במצב נתון. הם רוצים לאנוס את הממשלה לשחררם והיא מסרבת ביודעה מי הם, ושביתת הרעב שלהם לגיטימית, אבל חובת השלטון למנוע את מותם לגיטימית לא פחות. המזער הוא שהעצירים האלה יחתמו במעמד בני משפחותיהם על בקשה לא להציל את חייהם. כמו חולה סופני הדורש לא להנשימו באורח מלאכותי. או־אז תוכל ישראל לנהוג בהם כפי שפעלה מרגרט תאצ'ר נוכח הטרוריסטים מצפון אירלנד: היא לא הנידה עפעף במותם".

נושאים קשורים:  חדשות,  הר"י,  הזנה בכפייה,  ההסתדרות הרפואית העולמית,  WMA,  הצעת החוק להזנה בכפייה,  הזנה מלאכותית
תגובות