סרטן

עלייה בסיכון לאבחן מקרי סרטן לאחר אבחנת פולימיאלגיה ראומטיקה

מחקר מצא עלייה בסבירות לאבחנה של מקרי סרטן שונים בחולי PMR בחצי השנה הראשונה שלאחר האבחנה - אולם לא לאחר מכן

20.10.2014, 08:00

פולימיאלגיה ראומטיקה (PMR) היא המחלה הדלקתית-ראומטולוגית השכיחה ביותר במבוגרים בני 50 ומעלה. המחלה מאובחנת ומטופלת לרוב ברפואה הקהילתית. התסמינים הקלאסיים כוללים כאב דו-צדדי, כאב ונוקשות בחגורות הכתפיים והאגן, המלווים לרוב בעלייה במרקרים הדלקתיים. לאור העלייה בתוחלת החיים, צפויה עלייה בשכיחות המחלה.

מחלות ראומטולוגיות מסויימות כמו דלקת פרקים שגרונית (RA) ולופוס קשורים בעלייה בשכיחות של סוגי סרטן מסויימים. עד היום לא נערך מחקר עוקבה בהיקף גדול בקהילה שבחן את הקשר בין סרטן ופולימיאלגיה ראומטיקה.

במחקר זה, שנערך בבריטניה, נעשה שימוש במאגר הנתונים של רופאי המשפחה כדי לבחון פרוספקטיבית את הקשר בין PMR לסרטן.

כל מקרי ה-PMR (קרוב ל-3,000) הותאמו ביחס של עד 1:5 מקרים ללא PMR. משך המעקב היה עד לאבחנה הראשונה של סרטן, מוות או יציאה ממאגר הנתונים. הגיל הממוצע בדגימת המחקר היה 72 שנים, רובן (73%) נשים. משך המעקב החציוני היה כמעט 8 שנים.

23% מהחולים ב-PMR אובחנו עם סרטן לעומת 20% מאלו ללא PMR. נמצא קשר בין PMR לבין הזמן עד לאבחנה של סרטן. חולים ב-PMR היו בעלי סבירות גבוהה יותר באופן משמעותי להיות מאובחנים עם סרטן בפרק הזמן של 6 חודשים לאחר האבחנה (שיעור סיכון מתואם; 1.69), אולם לא לאחר מכן.

אף כי מספר המקרים היה קטן, נראה שסרטנים באיברים הבאים: הערמונית, בלוטת לימפה, דם, אברי מערכת המין הנשית ומערכת העצבים הופיעו בשיעורים גבוהים יותר אצל חולי PMR.

החוקרים מסכמים, שמצאו עלייה בסבירות לאבחנה של סרטן בחולי PMR בחצי השנה הראשונה שלאחר האבחנה, אולם לא בהמשך, יחסית לאנשים ששימשו ביקורת, ללא PMR.

בתגובה למאמר מציין הכותב, שהמחקר מאשש מחשבה שהיתה קיימת בקרב ראומטולוגים, שלמעשה PMR עשויה להיות תסמונת פארה-נאופלסטית.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Muller S, Hider SL, Belcher J, et al. Is cancer associated with polymyalgia rheumatica? A cohort study in the General Practice Research Database. Ann Rheum Dis 2014;73:1769-1773.

נושאים קשורים:  סרטן,  פולימיאלגיה ראומטיקה,  PMR,  תסמונת פארה-נאופלסטית,  מחקרים
תגובות