מעכבי DPP4

אין הבדל מובהק בסיכון לאשפוז בשל החמרת אי-ספיקת לב בחולי סוכרת המטופלים בוילדגליפטין וסובלים מאי-ספיקה סיסטולית כרונית: מחקר ה-VIVIDD

וילדגליפטין בטוח לשימוש בחולי סוכרת סוג 2 עם אי ספיקת לב סיסטולית כרונית NYHA I-III

13.07.2015, 12:34
בדיקת מצב הלב (צילום: אילוסטרציה)

שני מחקרים שבדקו שימוש במעכבי DPP4י (SAVOR-TIMI 53 & EXAMINE) פורסמו לאחרונה ודיווחו על עלייה באשפוזים בשל אי ספיקת לב (HF) בחולי סוכרת סוג 2 עם סיכון קרדיווסקולרי גבוה. עלייה זאת נצפתה בעיקר ב- SAVOR-TIMI במטופלים עם רמה גבוהה של BNP בפלסמה, המצביעה על סיכון גבוה לאי ספיקת לב.

בכדי לבחון אם עלייה זאת מאפיינת תרופות נוספות באותה קבוצה ובחולים עם סיכון גבוה במיוחד ל-HF, נבחן שיעור האשפוזים בשל HF במחקר ה-VIVIDD בחולי סוכרת סוג 2 (HbA1c 6.5–10.0%), אשר סבלו מאי ספיקה סיסטולית כרונית, עם מקטע פליטה ejection fraction (EF) <40%. מטופלים אלו טופלו בוילדגליפטין (n=128) או פלצבו n=124 למשך 52 שבועות.

מאפייני הבסיס הדמוגרפיים היו דומים בין הקבוצות. לא נצפה הבדל מובהק בשיעור האשפוזים בשל החמרה ב-HF בין הטיפולים, 10.2% בקבוצת הוילדגליפטין לעומת 8% בקבוצת הפלצבו, p=0.552. שיעור ההחמרה באי ספיקת לב הייתה גם היא ללא הבדל מובהק בין הקבוצות – 18% אל מול 17.6%, p=0.939).

שיעור המטופלים עם עלייה בשימוש בתרופות לאי ספיקת לב היה דומה בין הקבוצות (וילדגליפטין 26.6% אל מול פלצבו 24%, p=0.64). כל התוצאות שלעיל עקביות עם הדיווחים הקודמים מנקודת הסיום העיקרית של המחקר, שינוי במקטע פליטה בין שתי הקבוצות כעבור שנה, אשר לא היה שונה בין הקבוצות (וילדליפטין +5% אל מול פלצבו +4.3%, p=0.667).

החוקרים סיכמו, כי דיווח על עלייה באישפוזים על רקע אי ספיקת לב שנצפתה במחקרי SAVOR-TIMI & EXAMINE לא נצפתה במחקר זה. הטיפול בוילדגליפטין לא הוביל לשינוי בשיעור האשפוזים בשל החמרה באי ספיקת לב בהשוואה לפלצבו בחולים עם סוכרת ואי ספיקת לב סיסטולית כרונית.

מקור:
No significant difference in risk of heart failure hospitalization with vildagliptin in diabetic patients with systolic chronic heart failure: VIVIDD study (Poster no. 1028-P)

נושאים קשורים:  מעכבי DPP4,  סוכרת סוג 2,  אי ספיקת לב,  וילדגליפטין,  מחקרים