חדשות

נתונים חדשים: 11% מהישראלים שלקו בהתקף לב עלולים למות בתוך שנה

כך מצא מחקר שערך האיגוד הקרדיולוגי, ושפורסם בדיווח באתר Ynet; מומחה: "אנחנו לא מבינים מה קורה לחולים לאחר השחרור... מה שמדאיג היא העובדה שהנתונים לא השתנו כבר עשור"

מוניטור לב (צילום: אילוסטרציה)
מוניטור לב (צילום: אילוסטרציה)

נתונים שנאספו על ידי האיגוד הקרדיולוגי מכל בתי החולים בישראל מעלים, כי 11% מהישראלים שלקו בהתקף לב בארץ הולכים לעולמם בתוך שנה לאחר השחרור מאשפוז. הנתונים מתייחסים לשנים 2013-2000, שבהן שהו כ-14 אלף בני אדם ביחידות טיפול נמרץ לב בעקבות התקף לב.

אתר Ynet, שבו פורסמו נתונים אלו לראשונה, ציין בדיווחו כי שיעור התמותה מאוטם שריר הלב מגיע בחודש הראשון מהשחרור לכ-4%, אולם בתוך שנה שיעורו עולה ל-11% - יותר מפי שניים.

שיעור התמותה מאוטם שריר הלב מגיע בחודש הראשון לאחר השחרור לכ-4%, אולם בתוך שנה שיעורו עולה ל-11%

ד"ר זאזא יעקובשוילי, מנהל השירות לקרדיולוגיה דחופה והמרפאה הקרדיו-אונקולוגית בבית החולים "בילינסון", אמר לאתר, כי "אנחנו לא מבינים מה קורה לחולים לאחר השחרור... מה שמדאיג היא העובדה שהנתונים לא השתנו כבר עשור. לא ברור אם התמותה של החולים נובעת מבעיה לבבית או מבעיה אחרת".

לדבריו, "אם הסיבה היא קרדיולוגית פירושו של דבר שמשהו שנעשה בטיפול אולי לא בסדר וייתכן שההנחיות יצטרכו להשתנות. ייתכן שהחולים אינם מקבלים טיפול נכון או אולי מספיק, או שאינם מקפידים על ההנחיות לאחר השחרור ועל הטיפול התרופתי והשיקומי".

הוא הדגיש : "חשוב מאוד להורות לחולים שעליהם להיצמד להמלצות המופיעות במכתב השחרור מבית החולים. ההמלצה היא להמשיך במעקב אצל קרדיולוג אחת ל-3 חודשים. לקיים מעקב רציף בבית אחר לחץ הדם, לבצע בדיקת שומנים בדם מדי 3 חודשים ולוודא עמידה ביעד הטיפולי של כל חולה. כמו כן, יש לוודא שמירה על רמות סוכר תקינות והקפדה על אורח חיים בריא - תזונה מאוזנת, הימנעות מעישון ופעילות גופנית".

בדיווח נמסר עוד, כי בישראל לוקים כ-10,000 בני אדם מדי שנה בהתקף לב. כ-3,000 הולכים לעולמם כתוצאה מההתקף, וכ-60% מהחולים עם התקפי לב מגיעים למיון תוך פחות מ-6 שעות מתחילת הכאבים בחזה. זהו חלון הזמן שבו ניתן לפתוח את העורק החסום בצנתור דחוף או בתרופות הממיסות את הקריש החוסם את העורק, וכך להציל את שריר הלב מנזק.

נושאים קשורים:  חדשות,  התקף לב,  אוטם שריר הלב,  נתוני תמותה,  אשפוז,  אתר Ynet,  המרכז הרפואי "רבין"
תגובות
 
אנונימי/ת
24.02.2016, 23:19

בעידן הנוכחי רו רובם של הלוקים באוטם חד זוכים לטיפול התערבותי פולשני ראשוני בצנתור לב שמשחרר את החסימה העורקית כלילית ומאפשר שימור חיות רקמת שריר הלב . להערכתי, את הטיפול האישפוזי יש להשלים בטיפול קהילתי בתרופות אתיות ( מקוריות ) בלבד ולהתבסס אך ורק על תרופות אנטי תרומבוטיות שנצבר איתן נסיון חיובי רב ונרחב.