מחקרים

טיפול במעכבי SGLT2 בחולי סוכרת מגן מפני אירועים קרדיווסקולריים

סקירה סיסטמטית ומטה אנליזה שפורסמה לאחרונה מראה, כי הטיפול במעכבי SGLT2 בקרב חולי סוכרת סוג 2 מספק הגנה מפני אירועים קרדיווסקולריים מאג'וריים ומוות

27.03.2016, 09:54
אשה הסובלת מסוכרת סוג 2 (צילום: אילוסטרציה)
חולת סוכרת. תוספת עבור כל מבוטח תחייב לעמוד במדדי איכות כמו איזון לחץ דם, בדיקות עיניים וכפות רגליים, אי קטיעת כף רגל וייעוץ דיאטנית. צילום: אילוסטרציה

טיפול במעכבי Sodium-Glucose cotransporter 2י(SGLT2) בחולי סוכרת סוג 2 ידוע כמפחית ריכוז גלוקוז, לחץ דם ומשקל, אך מעלה LDL כולסטרול ואת השכיחות של זיהומים בדרכי השתן. ישנם דיווחים בספרות על הגנה מפני אירועים קרדיווסקולריים, כמו גם על עלייה בסיכון לתופעות לוואי כמו קטואצידוזיס ושברים.

מטרת החוקרים במחקר הנוכחי היתה לבחון את ההשפעה של מעכבי SGLT2 על אירועים קרדיווסקולריים, מוות ובטיחות הטיפול, בקרב מבוגרים הסובלים מסוכרת סוג 2, כקבוצת תרופות ועבור תרופות ספציפיות.

בוצעה סקירה סיסטמטית ומטה-אנליזה עבור מאמרים שפורסמו באתרים המובילים בשנים 2015-1950, שהיו פרוספקטיביים ורנדומליים, ושהעריכו את ההשפעה בטיפול במעכבי SGLT2 בהשוואה לקבוצת ביקורת. לא נכללו מחקרים כפולים, מחקרים שכללו תרכובות של תרופות, מחקרים שנמשכו 7 ימים או פחות, מחקרים שלא דיווחו על התוצאים הרלוונטיים ומאמרים שהציגו נתונים ממספר מחקרים ולא היה ניתן לאחזר מהם נתונים על מחקר בודד.

התוצא הראשוני שנמדד היה אירועים קרדיווסקולריים מאג'וריים. התוצאים השניוניים שנבדקו היו מוות קרדיווסקולרי, אירועים איסכמיים לבבים לא קטלניים (Non-fatal myocardial infraction), שבץ לא קטלני, אשפוז לבית החולים בשל תעוקת חזה לא יציבה, כשל לבבי ותמותה מכל סיבה.

האנליזה כללה מידע משש הגשות רגולטוריות (37,525 משתתפים) ומ-57 מאמרים מפורסמים (33,385 משתתפים), שסיפקו מידע על שבעה מעכבי SGLT2 שונים.

נמצא, כי מעכבי SGLT2 סיפקו הגנה מפני הסיכון לאירוע קרדיווסקולרי מאג'ורי (Reletive Riskי 0.54; 95% Confidence Intervalי0.75-0.95, P=0.006); מוות קרדיווסקולרי (0.63 [0.51-0.77], P<0.0001); כשל לבבי (0.65 [0.50-0.85], P=0.002) ומוות מכל סיבה (0.71 [0.61-0.83] P<0.0001).

לא נצפה אפקט ברור בהגנה מפני איסכמיה לבבית לא קטלנית או תעוקת חזה, אך כן נצפתה עלייה בסיכון לשבץ לא קטלני (1.3 [1.00-1.68], P=0.049).

לא נראו ראיות ברורות שתרופה מסוימת הינה בעלת השפעה קרדיווסקולרית שונה, בהשוואה לתרופות אחרות בקבוצה.

בחינת הבטיחות של התרופות הראתה עלייה משמעותית בסיכון לזיהומים גניטליים, אבל הממצאים בנוגע לבטיחות התרופות השתנו כתלות בדרך איסוף המידע במחקר.

הממצאים מצביעים על כך, שמעכבי SGLT2 מספקים הגנה מפני תוצאים קרדיווסקולריים ומוות. תוצאות היעילות התבססו בעיקר על ממצאים בנוגע ל-Empagliflozin (ג'ארדיאנס - Jardiance, חברת Boehringer-Ingelheim), מעכב SGLT2 היחיד בעל נתונים שדווחו ממחקר ארוך טווח בנוגע לבטיחות קרדיווסקולרית. עם זאת, תוצאות בנוגע לתרופות אחרות בקבוצה לא היו שונות בבירור.

החוקרים נתקלו בקשיים להעריך את בטיחות הטיפול, ונראה שישנו הבדל גדול יותר בין התרופות השונות בקבוצה בנוגע לתופעות הלוואי, בהשוואה ליעילות. תוצאות ממחקרים הנמצאים כעת בעיצומם יהיו חשובים בהערכה של הממצאים בנוגע לכלל התרופות בקבוצה, אך הנתונים הזמינים כעת מספקים בסיס חזק לתקווה כי טיפול במעכבי SGLT2 יהיה בעל יתרונות רבים בטיפול בחולי סוכרת סוג 2 בסיכון קרדיווסקולרי גבוה.

מקור:
Wu, J.H., Foote, C., Blomster, J., Toyama, T., Perkovic, V., Sundström, J. and Neal, B., 2016. Effects of sodium-glucose cotransporter-2 inhibitors on cardiovascular events, death, and major safety outcomes in adults with type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. The Lancet Diabetes & Endocrinology.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  אירועים קרדיווסקולריים,  שבץ,  SGLT2
תגובות