חדשות

"סיכון גבוה פי חמישה לתורמי כליה להגיע למצב של אי ספיקת כליות"

כך אמרה בדיון שנערך בוועדת הבריאות של הכנסת אתמול (ד') ד"ר רותי רחמימוב, מנהלת השירות למושתלי כליה בבית החולים "ביליניסון"; לדבריה, יש לוודא כי התורמים מסוגלים להתמודד נפשית עם השלכות התרומה

ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

"קיים סיכון לסיבוכים ארוכי טווח בתרומת כליה, ביניהם סיכון גבוה פי חמישה להגיע למצב של אי ספיקת כליות"; כך אמרה שלשום (ג') מנהלת השירות למושתלי כליה בבית החולים "בילינסון", ד"ר רותי רחמימוב, במהלך דיון שקיימה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת על תרומות כליה, במסגרת יום הוקרה לתורמים.

ד"ר רחמימוב הדגישה כי הסיכון הקיים, כפי שמתברר עתה, הוא גבוה ממה שחשבו בעבר, "ולכן צריך לסנן את האנשים שבאמת יכולים לתרום והם בריאים גם בנפשם. יש אנשים שלא יכולים לעמוד בזה, למרות שהם טובי לב".

ד"ר רחמימוב: "צריך לסנן את האנשים שבאמת יכולים לתרום והם בריאים גם בנפשם. יש אנשים שלא יכולים לעמוד בזה, למרות שהם טובי לב"

לדיון הגיעו תורמי כליה שביקשו לתרום כליה לאנשים שאינם מכירים. הם סיפרו על הקשיים שעמם הם מתמודדים. משה מוטרפרל, שתרם כליה לאדם זר לפני חצי שנה, ציין כי החזרים שאמורים להינתן על ידי המוסד לביטוח לאומי לא ניתנים באופן אוטומטי. ענת סין הרשקו, שתרמה כליה לבעלה קראה לפצות תורמים לפי הנזק הכלכלי שנגרם להם ולא באופן אחיד. אורלי מיכה, שתרמה כליה לאחותה, קראה לצמצם את זמן ההמתנה.

עו"ד מאיר ברודר מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות השיב לטענות אלו: "בזמנו היה חשש כבד שהתרומות היו בשל סחר באיברים; (היה חשש) שעקב מצוקה כלכלית, כניסה לחובות או אי יכולת להחזיר את החובות, נכפה על אנשים לתרום איברים. גם היום אנחנו נתקלים בזה לא אחת. הרי אין זה מהלך טבעי. אנחנו מאפשרים לבן-אדם לחבל בגופו, לא לצורך ריפוי שלו, אלא של אדם אחר".

לדבריו, "כיום היחס לתורמי הכליה הוא כמו לחולה VIP; יש פיצוי כספי, ביטוחי הבריאות מעורבים בכך, מוצע טיפול פסיכולוגי, נקבעה חופשת החלמה ועוד".

יוזם הדיון, ח"כ יואב בן-צור (ש"ס), אמר כי נחשף לעולם מופלא של אנשים מורמים מעם המוכנים לתרום איבר מגופם גם לאדם שלא פגשו קודם לכן. מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ יגאל גואטה הוסיף: "אין ספק שיש עדיין בעיות וביורוקרטיה אולם משרד הבריאות עושה בנושא הזה עבודה נאמנה. יש לשפר את הרגישות בוועדות ההערכה, ולשפר את היחס לתורמים בבתי החולים".
יו"ר עמותת "מתנה לחיים", הרב אברהם ישעיהו הבר, ציין: "ישראל עשויה להיות בקרוב המדינה הראשונה בעולם שאין בה רשימת המתנה לתרומת כליה. אפשר לעשות כאן את המהפכה".

נושאים קשורים:  חדשות,  תרומת כליה,  ועדת הבריאות של הכנסת,  תרומה אלטרואיסטית,  ד"ר רותי רחמימוב
תגובות