מחקרים

פקטורים הקשורים לפינוי ספונטני של זיהום כרוני בהפטיטיס C

מחקר חדש בדק את הפקטורים הקשורים לפינוי ספונטני של זיהום כרוני בהפטיטיס C ומצא, כי למרות שפינוי ספונטני איננו שכיח, הוא מקושר עם פקטורים הניתנים לזיהוי הקשורים למארח ולווירוס

22.08.2016, 08:12
בדיקת HCV, הפטיטיס C (צילום: אילוסטרציה)

פינוי ספונטני של זיהום כרוני בהפטיטיס C הינו נדיר. מחקר חדש ביצע מחקר מקרה-בקרה רטרוספקטיבי, על מנת לזהות את שיעור הפקטורים הקשורים עם פינוי ספונטני של הפטיטיס C.

זוהו מטופלים עם פינוי ספונטני של הפטיטיס C ומקרי בקרה שנותרו עם זיהום בהפטיטיס C. נעשה שימוש בנתונים על בדיקות הפטיטיס C בין השנים 1994 ל-2013 במערב סקוטלנד. במיוחד, התמקדו החוקרים במטופלים שלא קיבלו טיפול, עם לפחות 2 בדיקות חיוביות של HCVיRNA בהפרש של לפחות 6 חודשים, ולאחריהם לפחות בדיקה אחת שלילית; וכן התמקדו במטופלים עם לפחות 2 בדיקות חיוביות בהפרש של לפחות 6 חודשים, ללא בדיקה שלילית שזוהתה לאחר מכן.  נבדקי בקרה חולקו אקראית מהקבוצה השנייה (4 לכל מקרה). התיקים הרפואיים של הנבדקים נבדקו והוצאו מאפייני המטופלים.

זוהו 25,113 בדיקות חיוביות ל-HCVיRNA הקשורות ל-10,318 מטופלים. 50 מקרים של פינוי ספונטני מאוחר זוהו, המתורגמים למעקב של 241 שנות אדם. בנוסף, זוהו 2,518 נבדקי בקרה לא מטופלים עם זיהום כרוני, מתורגמים למעקב של 13,766 שנות אדם, מהם 200 נבדקי בקרה נבחרו אקראית.

השיעור של פינוי ספונטני היה 0.36/100 שנות אדם, שהתרחש לאחר זמן חציוני של 50 חודשי זיהום. פינוי ספונטני היה קשור עם מין אשה, גיל צעיר יותר בעת ההדבקה, עומס HCVיRNA נמוך יותר והדבקה במקביל עם הפטיטיס B. נמצא קשר שלילי עם הזרקת סמים.

מסקנת החוקרים היתה, שפינוי ספונטני של זיהום כרוני בהפטיטיס C הוא לא שכיח אבל מקושר עם פקטורים הניתנים לזיהוי הקשורים למארח ולווירוס. בדיקות שכיחות יותר של HCVיRNA עשויות להיות ראויות באוכלוסיות מסוימות.

מקור:
Factors associated with spontaneous clearance of chronic hepatitis C virus infection Bulteel, Naomi et al. Journal of Hepatology, Volume 65, Issue 2, 266 -272

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפטיטיס C,  HCV,  פינוי ספונטני,  מחקר מקרה-בקרה,  הטיפול ב- HCV
תגובות