חדשות

פיילוט: יחידות ייעודיות לטיפול בקשישים מאושפזים יוקמו ב"איכילוב" וב"רמב"ם"

מטרת היחידות החדשות תהיה לעקוב אחרי מצבם של הקשישים המאושפזים ולמנוע הידרדרות במצבם הנובעת מהתנאים; בנוסף, ב"איכילוב" תפתח מחלקה פנימית לקשישים

מנחת בית החולים איכילוב. (מקור: ויקיפדיה)

המרכזים הרפואיים "איכילוב" ו"רמב"ם" יקימו יחידות מיוחד לטיפול, ייעוץ ומעקב אחרי קשישים מאושפזים, בהשקעה של כחצי מיליון שקל לכל בית חולים; כך דיווח הבוקר (ב') העיתון "ידיעות אחרונות". לפי הדיווח, התכנית מוגדרת כפיילוט, ואם הוא יצליח - היא תורחב לבתי חולים נוספים.

לפי הדיווח, התכנית מיועדת לתת מענה למחסור המשמעותי ברופאים גריאטריים. הצוות המיוחד בכל בית חולים יתמקד במתן טיפול ובהשגחה ייעודית אחר הקשישים המאושפזים. הצוות ינסה לזהות, יחד עם הצוותים הרפואיים בכל מחלקה, קשישים הסובלים מבלבול כתוצאה מהאשפוז. בין המטלות של אותו צוות יהיה להקפיד שהקשישים ישמרו על תזונה נכונה, שעות שינה סבירות וכן יבוצע מעקב אחר סכנת סיבוכים מעצם האשפוז.

פרופ' רוני גמזו: מערכת הבריאות שלנו לא מותאמת לקשישים... המדינה צריכה לשנות כיוון ולפתח יותר טיפול ייעודי בקשישים"

בדיווח מצוטט מנהל "איכילוב", פרופ' רוני גמזו, שאמר: "מערכת הבריאות שלנו לא מותאמת לקשישים. בכל בית חולים יש יותר מיטות ליולדות מאשר לקשישים, למרות שתוחלת החיים עולה והאוכלוסייה מזדקנת. המדינה צריכה לשנות כיוון ולפתח יותר טיפול ייעודי בקשישים".

ד"ר רתם תלם, מנהל השירות הגריאטרי ב"איכילוב", הוסיפה: "הקשישים המאושפזים מצויים בסביבה לא מוכרת, סובלים מכאב וגונחים במיטה. הם אינם אוכלים טוב, לא ישנים טוב, לא תמיד יש לידם מי שיעזור להם. הם חשופים לסיבוכים מעצם האשפוז. הם נוטים להתבלבל, למעוד ולהתקשות בתפקוד. גם כשמטפלים במחלתם הם עדיין עלולים לסבול מבעיות לאורך זמן".

עוד מסר העיתון, כי "איכילוב" מתכנן גם לפתוח מחלקה פנימית ייעודית לקשישים. "אי אפשר לטפל בחולה בן 80 כמו בבן 50. מערכת הבריאות צריכה לעשות שינוי תפיסתי", אמר פרופ' גמזו.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  קשישים,  טיפול,  פיילוט,  בלבול,  "ידיעות אחרונות",  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב
תגובות