מחקרים

שימוש בסולם ה-TIMI בחולים עם סוכרת סוג 2

מחקר זה הדגים כי גם בחולי סוכרת ניתן להשתמש במדד ה-TIMI לצורך חיזוי הסיכון הקרדיווסקולרי

20.03.2018, 16:22
סוכרת (צילום: אילוסטרציה)

יש צורך בהערכת סיכון טובה יותר עבור חולים עם סוכרת סוג 2 וסיכון קרדיווסקולרי מוגבר. סולם ה-TIMIי(Thrombolysis in Myocardial Infarction) עבור מניעה שניונית מנבא גרדיאנט סיכון בחולים עם אוטם קודם בשריר הלב אך טרם הוערך בחולים עם סוכרת מסוג 2.

לטובת המחקר בוצעה השוואה של אירועים קרדיווסקוליים על פי ציון TIMI בסיסי ב-16,488 חולים אשר השתתפו במחקר ה-SAVOR-TIMI 53י(Saxagliptin Assessment of Vascular Outcomes Recorded in Patients with Diabetes Mellitus–Thrombolysis in Myocardial Infarction 53) עם סוכרת סוג 2 וסיכון קרדיווסקולרי גבוה או מחלה קרדיווסקולרית ידועה. קליברציה נבדקה בעוקבת הסוכרת ממחקר ממאגר המידע REACHי(REduction of Atherothrombosis for Continued Health).

החוקרים מצאו כי סולם ה-TIMI מגלה גרדיאנט סיכון יציב עבור תוצא משולב של תמותה קרדיווסקולרית, אוטם שריר הלב ושבץ איסכמי באוכלוסיית המחקר המלאה עם שיעור אירועים דו-שנתי של 0.9% בקבוצת הסיכון הנמוכה ביותר ו-19.8% בקבוצת הסיכון גבוה ביותר (Ptrend<0.001). גרדיאנט סיכון ברור נצפה בתת הקבוצות של מחלת לב כלילית, מחלת לב כלילית ללא אוטם קודם בשריר הלב, מחלת לב כלילית עם אוטם בשריר הלב, מחלת עורקים פריפרית ושבץ קודם (Ptrend<0.001 עבור כל קבוצה) עם קשר סיכון מתמיד בכל תת-הקבוצות. ה-C-statistic היה עקבי בכל תת הקבוצות (0.71 עבור תמותה קרדיווסקולרית ו-0.66 עבור התוצא המשולב). נמצאה קליברציה קרובה עם עוקבת הסוכרת סוג 2 ממאגר ה-REACH.

מסקנת החוקרים היא כי מדד ה-TIMI המורחב מהווה כלי חיזוי פרקטי בעל קליברציה טובה עבור חולים עם סוכרת סוג 2.

מקור: 

Bergmark, B.A. et al. (2018) Diabetes Care.  41(3)

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  מחלה קרדיווסקולרית,  TIMI,  סיכון קרדיווסקולרי
תגובות