בשולי החדשות המקצועיות מהכנס הבינלאומי השנתי של החברה האירופית לחקר הכבד בפריז (EASL 2018), אליו הגיעו השנה כעשרת אלפים רופאים, חוקרים וצוותים רפואיים מכל העולם, התרחשה מאחורי הקלעים תקרית שבה היו מעורבים הרופאים והאחיות הישראלים המבקרים בכנס.

בכניסה לכנס EASL 2018 הוצב קיר ענק ועליו הוצגו שמות הנציגים המקצועיים מכל מדינות העולם הנוכחים בכינוס, ולצידם שם ודגל מדינתם. מספר אחיות ורופאים ישראלים שמו לב כי רק דגל ישראל אינו מופיע על הקיר מתוך יותר מ-70 מדינות משתתפות.

למערכת "דוקטורס אונלי" נודע כי ביוזמה אישית של האחיות והרופאים הישראלים התבצעה פנייה להנהלת הכנס בדרישה להוסיף גם את דגל ישראל. מאחר שהכנס החל בערב יום השואה, אחת המשתתפות הישראליות, לה הנושא צרם במיוחד, אף ניגשה וציירה בהפגנתיות את דגל ישראל בכתב ידה (ראו תמונה).

משמאל, דגל ישראל כפי שצויר על ידי האחות הישראלית. מימין,  הדגל שהוסף לקיר יום למחרת הפנייה הישראלית

ואמנם, לאחר פניית הישראלים הוסף בבוקר שלמחרת הדגל הישראלי לצד שאר דגלי מדינות העולם כשהוא מכסה על הציור שאותו ציירה יום קודם לכן האחות הישראלית. יש לציין כי בתגובה לפנייה הישראלית, הגיבו בהנהלת הכנס כי "לא מצאו את הדגל הישראלי".

קיר המדינות - הפעם כולל הדגל הישראלי

פרופ׳ אלי צוקרמן, יו״ר החברה הישראלית לחקר הכבד, הגיב: ״לא ברור אם היתה זו טעות או לאו, אבל רק לאחר ההתערבות הישראלית הוסף הדגל". צוקרמן הוסיף כי מחאה רשמית תוגש למארגנים.

תגובתו של פרופ' צוקרמן ל"תקרית הדגל" - לצפייה:

הכנס השנתי הבינ"ל של החברה האירופית לחקר הכבד נחשב לאחד הכנסים הגדולים בעולם בתחום. מדי שנה מגיעים אליו אנשי מקצוע מכל התחומים. השנה משתתפים בכנס בפריז כעשרת אלפים איש מרחבי העולם, ביניהם עשרות רופאים ואחיות מישראל, כמה מהם השתתפו בקבוצות עבודה והרצו בפני עמיתיהם.

לדיווח המדעי ב-live blog EASL 2018 ליחצו כאן