חדשות

אושר מודל תמחור חדש לתרופות מרשם: צפוי להוזיל ב-5% את התרופות היקרות

המודל החדש כולל הידוק הפיקוח על תרופות מקור יקרות וללא תחרות, ולעומת זאת הקלה ברגולציה וברמת הפיקוח על תרופות גנריות זולות היוצרות תחרות בשוק

שר האוצר משה כחלון. התחייב לפתור את העניין בתוך שבוע (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)

שר האוצר משה כחלון חתם אתמול (ד') על הצו שיוביל להפחתה משמעותית במחירי תרופות המרשם. מדובר בשינוי במודל הפיקוח על המחירים המירביים המותרים לגבייה של תרופות. במשרדי הבריאות והאוצר העריכו כי הצד הזה יוביל להוזלה ממוצעת של כ-5% במחירי התרופות היקרות ולחיסכון של 200-150 מיליון שקל למשק.

משרד הבריאות מסר בהקשר לכך כי הפחתת מחירי התרופות נעשתה "ביוזמת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן", שהגדיר את אישור הצו כ"מהלך לאומי וצעד חברתי נוסף למען ציבור החולים״.

התקנות החדשות בנושא הזה הן תוצאה של עבודת ועדה מיוחדת שמונתה על ידי סגן השר ליצמן ומטרתה היתה בחינת מנגנוני הפיקוח על מחירי תרופות המרשם בישראל. בין השאר ביצעה הוועדה במשך שנתיים של עבודתה סקירות מקיפות לגבי מודלים שונים של מחירי תרופות בחו"ל וגם נועצה בדיוניה עם נציגי קופות החולים, נציגי ארגוני חולים וחברות תרופות. "שינוי מודל הפיקוח על מחירי התרופות ייטיב עם הציבור ויוביל לירידת מחירים של תרופות המרשם היקרות וגידול בהיצע של תרופות המרשם הזולות", מסר משרד הבריאות.

המלצות ועדת המחירים כוללות הידוק הפיקוח על תרופות מקור יקרות וללא תחרות, ולעומת זאת הקלה ברגולציה וברמת הפיקוח על תרופות גנריות זולות היוצרות תחרות בשוק. "ההוזלה הצפויה תבלום את המשך שחיקת ההשתתפויות העצמיות שגובות קופות החולים", הדגישה הוועדה במסמך ההמלצות שהגישה לאישור השרים.

שוק תרופות המרשם בישראל מוערך כיום בכ-12 מיליארד שקל בשנה. 85% מההוצאה על כך מוטלת על קופות החולים. ההוצאה על תרופות עומדת על כ-20% מכלל ההוצאה הציבורית על בריאות. השוק מתאפיין בשנים האחרונות במגמת התייקרות של תרופות חדשות, כאשר עלות הטיפול לחולה עלולה להגיע עד לעשרות ומאות אלפי שקלים בשנה.

תרופות המקור הן אלו שלגביהן קיים עדיין פטנט ולכן התחרות בהן מועטה. לרוב, מחירי תרופות המקור גבוה. תרופות שפג תוקף הפטנט עליהן, הן אלו שקיימת להן גירסאות גנריות מתחרות. מחירן לרוב נמוך.

המחירים המפוקחים הם מחירי מקסימום. מחירי הרכש בפועל נקבעים בהסכמים שבין חברות התרופות לבין קופות החולים.

ההשתתפות העצמית שגובות קופות החולים ממבוטחיהן נגזרת ממחירי התרופות: על תרופה שמחירה עד 17 שקל משלם המטופל את מלוא מחירה, ללא הנחה. תרופה שמחירה נע בין 17 ל-160 שקל המטופל משלם 17 שקל; על תרופה שמחירה גבוה מ-160 שקל המטופל משלם 15%-10% ממחירה, תלוי אם היא גנרית או לא.

על פי המודל הקיים כיום בישראל, מחירי התרופות נקבעים על פי המחיר הממוצע של אותו תכשיר בבלגיה, הונגריה, ספרד וצרפת, או לפי מחירו לקמעונאי בהולנד – הנמוך מבין שתי האפשרויות. אם אין תכשיר תואם בשום מדינה מהמדינות הנ"ל, המחיר המירבי לקמעונאי נקבע לפי המחיר הממוצע לקמעונאי בבריטניה ובגרמניה.

כשלא נמצא מחיר לתרופה באף אחת מהמדינות הנ"ל, אזי על פי המודל הקיים, המחיר נקבע במחירון על בסיס הצהרת היצרן, ולאחר מכן התרופה תימצא תחת פיקוח של המפקח על המחירים במשרד הכלכלה. במקרים חריגים רשאי המפקח על המחירים במשרד הבריאות לקבוע מחיר גבוה מהמודל.

מודל הפיקוח החדש – שתי קבוצות תרופות על פי רמת התחרות

מודל הפיקוח החדש קובע שתתבצע מעתה חלוקה של תרופות המרשם לשתי קבוצות בהתאם לרמת התחרות: קבוצה א' – תכשירים עם תחרות ובה ייכללו תרופות גנריות ותרופות המקור המקבילות. קבוצה ב' - תרופות ללא תחרות, כלומר תכשירי מקור שאין להם כרגע תכשיר גנרי.

כל התרופות בקבוצה א' יעברו למודל פיקוח במתכונת חדשה. הן יהיו מחויבות לקבל את אישור המפקח על המחירים שעליו יהיה לבדוק את הבקשה לאישור התרופה לכניסה לשוק, בהתאם לכללים המקובלים. הוא יאשר או ידחה את הבקשה שתוגש לו בהתאם לתוצאות בדיקתו.

מחירן של כל התרופות הנמנות על קבוצה ב' ייקבע על פי המחיר הממוצע של כל אחת מהן בשלוש המדינות הזולות מבין בלגיה, הונגריה, ספרד, צרפת, הולנד, בריטניה וגרמניה.

משרד האוצר סבור כי המודל החדש יביא להפחתה במחירי התרופות, "תוך שמירה על יציבות השוק. מטרת המהלך: להפוך את מודל הפיקוח הקיים כיום לפשוט יותר ולהפחית את רמת הפיקוח והרגולציה העודפת".

שר האוצר כחלון, אמר אתמול: "זה צעד נוסף להפחתת יוקר המחיה ולהנגשת הבריאות לציבור. המהלך צפוי לחסוך לציבור כ-200-150 מיליון שקל ולהוריד בכ-5% במחירי התרופות היקרות. זה חלק משורה של צעדים שקודמו בשלוש השנים האחרונות לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית בישראל. בין אלה גם התוספות התקציביות והכללת שירותים חדשים, ביניהם טיפולי שיניים לנוער וקשישים, הגדלת תקציב סל התרופות, תנופת פיתוח בבתי החולים ותקציבים משמעותיים לקיצור תורים".

נושאים קשורים:  מודל תמחור חדש לתרופות מרשם,  יוקר התרופות,  מחירי התרופות,  תרופות גנריות,  שוק התרופות,  חדשות
תגובות