חדשות

גם המאושפזים והמבקרים תורמים לבעיית הזיהומים הנרכשים בבתי החולים

מסקר חדש עולה כי 40% מהמאושפזים בישראל מסתפקים בשטיפת ידיים ללא נוזל חיטוי ורק 32% נוטלים ידיים באמצעות נוזל חיטוי

שטיפת ידיים, היגיינה (צילום: אילוסטרציה)

לא רק הצוותים הרפואיים אינם שומרים ככל הנראה מספיק על כללי היגיינה ובכך תורמים להופעת זיהומים בבתי החולים, אלא שגם המבקרים והמאושפזים עצמם אינם נוקטים במידה נאותה בצעדים המומלצים בהקשר זה ולכן תרומתם לבעיית הזיהומים איננה פחותה.

"ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר (א') כי מחקר שבוצע על תרומת המבקרים והמאושפזים לבעיית הזיהומים והתבסס על סקר שבו רואיינו כ-200 מאושפזים וכ-450 מבקרים (מדגם מייצג של אוכלוסיית ישראל) העלה את הנתונים הבאים: 66% מהמרואיינים המאושפזים דיווחו שהם נוקטים בצעדים לשמירה על היגיינה, 40% מסתפקים בשטיפת ידיים ללא נוזל חיטוי ו-32% נוטלים ידיים באמצעות נוזל החיטוי.

בקרב המבקרים: 38% נוטלים ידיים ללא נוזל חיטוי, 57% עם נוזל חיטוי. 9% בלבד אמרו למראיינים שחבשו מסיכות פנים.

24% מהמאושפזים העזו להעיר לאיש צוות רפואי כאשר הבחינו באי שמירה על כללי היגיינה אלה. גברים נטו יותר מנשים להעיר על כך וכמו כן נמצא שהציבור החילוני ומסורתי נטה להעיר יותר מהציבור האורתודוקסי-חרדי.

דו"ח מבקר המדינה שהתייחס בעבר לזיהומים שנגרמו מחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, שמהם נדבקו מאושפזים, העריך שמדי שנה מתים כתוצאה מזיהומים נרכשים אלה 6,000-4,000 חולים בישראל.

המחקר בוצע על ידי ד"ר ענת גסר-אדלסבורג וריקי כהן מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, ד"ר אשר שלמון מ"הדסה עין כרם", פרופ' ליאור לבנשטיין מרמב"ם וד"ר דן שטיינברג מ"בני ציון" בסיוע ד"ר מינה צמח ממכון מדגם.

נושאים קשורים:  זיהומים בבתי החולים,  זיהומים נרכשים בבית החולים,  חדשות
תגובות