חדשות

הר"י הודיעה: לא נשתף פעולה עם הנחיות המרכז הארצי למניעת זיהומים

ראשי האיגוד למחלות זיהומיות מותחים ביקורת על מדיניות משרד הבריאות בתחום זה וטוענים כי פעולות המשרד דווקא מגבירות את הזיהומים בבתי החולים

פרופ' ציון חגי, יו"ר הר"י. "לא לקיים את החוזר". צילום: ביה"ח קפלן

כ־250 הרופאים מומחים למחלות זיהומיות מסרבים לשתף פעולה עם הוראות והנחיות המרכז הארצי למניעת זיהומים, שמפעיל את תכנית משרד הבריאות למניעת זיהומים ולצמצום השימוש בתרופות אנטיביוטיקה. כך דווח הבוקר (א') ב"ישראל היום".

בעקבות ביקורת חריפה ומתמשכת של ראשי האיגוד למחלות זיהומיות על מדיניות משרד הבריאות בתחום זה ואזהרות האיגוד כי פעולות המשרד דווקא מגבירות את הזיהומים בבתי החולים, הודיע לאחרונה יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' חגי ציון, למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי הסתדרות הרפואית הורתה לרופאים מומחים לא לשתף פעולה עם הנחיות המרכז הארצי למניעת זיהומים במשרד הבריאות.

על פי הדיווח, לטענת האיגוד, מדיניות משרד הבריאות מביאה דווקא להתגברות הזיהומים בבתי החולים, פוגעת בעצמאות הרופאים ונעשית תוך התעלמות מהדרישות המקצועיות של חלקם.

משרד הבריאות הודיע בתגובה להסתדרות הרפואית כי הוא דוחה את דרישות הרופאים וכי "תפקיד משרד הבריאות לפעול לצמצום הזיהומים במערכת הבריאות והתפשטות העמידות לאנטיביוטיקה, והוא נחוש למלא משימה זו בהצלחה". מדובר בתרופות שהשימוש המופרז בהן הוא אחת הסיבות שזיהומים קשים הופכים לעמידים לטיפול, ועלולים להביא למותם של חולים רבים.

עוד דווח ב"ישראל היום" כי במשרד הבריאות שוקלים בצעד חריג לפנות לבית הדין לבקש צו מניעה שיאכוף על הרופאים חובה לשתף פעולה בפעולות המשרד בתחום זה.

על פי הערכות שפורסמו בדו"ח מבקר המדינה, זיהומים בבתי החולים גורמים למותם של 4,000 עד 6,000 מטופלים בשנה. על פי נתוני משרד הבריאות, כ־100 אלף חולים נדבקים בארץ מדי שנה בזיהומים בבתי החולים, אך אילו היו מיושמות כל הנחיות משרד הבריאות, אפשר היה למנוע 70%-50% מהידבקויות.

פרופ' מירי וינברגר, יו"ר האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות בהסתדרות הרפואית ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות ב"אסף הרופא", אמרה ל"ישראל היום" כי "באופן אירוני, דווקא כשיש מרכז ארצי למניעת זיהומים, הזיהומים בבתי החולים גואים. נושאים מקצועיים הופכים למעין תכנית ריאליטי, שמתחרה בין בתי החולים. עמדת משרד הבריאות היא שכולם צריכים ליישר קו עם המרכז הארצי למניעת זיהומים, ולעזאזל הידע והניסיון שנצבר אצל כ־200 מומחים למחלות זיהומיות".

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אמר בתגובה כי משרד הבריאות "לא ייסוג מהדרישות ממנהלי בתי החולים לקיים ביקורת בתחום זה". תגובת משרד הבריאות: "בתי החולים מחויבים לשתף פעולה עם הנחיות המשרד ויחידותיו. לא נגלה סובלנות כלפי התנהלות אחרת".

נושאים קשורים:  זיהומים,  המרכז למניעת זיהומים,  הר"י,  פרופ' ציון חגי,  זיהומים בבתי חולים,  חדשות,  אנטיביוטיקה
תגובות
 
אנונימי/ת
02.07.2018, 19:24

לא הבנתי מהן הנחיות משרד הבריאות ואיך הן גורמות לעליה בזיהומים ?
קרובה שלי אושפזה עם זיהום כליתי של חידק עמיד וספסיס והשתחררה מפנימית עם חידק אחר עמיד ודלקת ריאות וספסיס. האם משרד הבריאות לא אמור לטפל בזיהומים ?
הר״י ממשיכה בדרך של ועד עובדים ועושה לעצמה חופש בחירה בקבלת מרות החוק.
על משרד הבריאות לקחת אליו את המועצה המדעית ובכך לשים סוף להפקרות ההסתדרות הרפואית.
עד אז יש להפעיל את בתי המשפט. להר״י אין כל סמכות משפטית בניהול מערכת הבריאות יותר משיש לראש ועד בנמל. יש ממשלה נבחרת עם שר בריאות שיתחיל להפעיל מרותו.

אנונימי/ת
03.07.2018, 06:14

מסכימה עם כל מילה