משרד הבריאות בודק טענות על הטיה בחלק מהנתונים בתכנית המדדים והסקרים הלאומית, שבה נבדקת מדי שנה איכות הטיפול הרפואי בבתי החולים בישראל, כך מדווח הבוקר (א') "ישראל היום" .

בדיווח נמסר עוד כי נבדקות טענות לפיהן "חלק מתהליך בדיקת המדדים המשווים הביא לפגיעה ממשית באיכות הטיפול ולסיכון חולים". כמו כן, כאשר בתי החולים להוטים להצליח במדדים אלה התוצאה היא ניתוחים וטיפולים מיותרים וניתוחים הנעשים באופן פזיז מדי וללא הכנה מספקת. הטענות, כך דווח, הועלו על ידי רופאים ומנהלים בכירים.

התכנית הלאומית למדדי איכות, בראשות ד"ר ענת עקה זוהר, ראש מינהל איכות, שירות ובטיחות הטיפול במשרד הבריאות, פועלת זה חמש שנים ונחשבת לפרויקט החשוב ביותר של משרד הבריאות לשיפור איכות הטיפול והשירות הרפואי. אולם, על פי "ישראל היום", הטענות הנחקרות הן על רקע עימות בין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לבין ד"ר עקה זוהר, שאף זומנה לשימוע אצל המנכ"ל שטען טענות רבות נגדה ומסתמן כי היא עומדת לפרוש ממשרד הבריאות.

התכנית כוללת בדיקה השוואתית של כ־35 תהליכים רפואיים ב-136 מוסדות - בתי חולים כלליים, גריאטריים, שיקומיים, יחידות פסיכיאטריה, אמבולנסים, טיפות חלב, שיקום חולי נפש, לשכות בריאות ומחוזות משרד הבריאות. בין היתר נבדקת המהירות שבה מבוצעות בדיקות קריטיות לחולים עם אירוע מוחי או התקף לב, צנתורי לב דחופים, המהירות שבה מנותחים מטופלים (רובם קשישים) עם שברים בצוואר הירך, המהירות שבה מטופלים ומאובחנים בחדרי מיון, מתן טיפול אנטיביוטי לפני ניתוחים כמו ניתוחי מעיים וניתוחים קיסריים ועוד.

על פי הטענות, נמסר בדיווח, מדדי בתי החולים נקבעים על סמך נתונים חלקיים בלבד, בכמה מבתי החולים מועברים הנתונים לצורך הסקר ברישום ידני ולא באופן ממוחשב, ו"חלק מהמידע לא מגיע למשרד הבריאות ולא נעשית השלמת נתונים". כמה מהטענות הנבדקות על ידי משרד הבריאות מבוססות, כך על פי הדיווח, על דבריו של עובד לשעבר בתכנית המדדים שהתלונן להנהלת המשרד על איכות הנתונים וטען כי על הקבצים נעשים תיקונים ידניים וכי חלק מהנתונים המדווחים לעתים כלל לא נקלטים במערכת התכנית. לדבריו, "הנתונים המתפרסמים אינם אלא חול בעיני הציבור ומערכת הבריאות".

ממשרד הבריאות נמסר כי הטענות בנוגע לתכנית נבדקות באופן ענייני.

עו"ד רם גמליאל המייצג את ד"ר עקה זוהר מסר בתגובה כפי שפורסם ב"ישראל היום" מצוטטת בעיתון כי "מתוך שיקולי אגו מתנכל מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב באופן אישי לד"ר עקה זוהר". עוד ציין עו"ד גמליאל כי "הטענות המוזרות ל'זיוף הנתונים' אינן אפשריות. אין למרשתי היכולת או הסמכות, גם לא היכולת הטכנית, לשנות את הנתונים".