היפוגליקמיה

שכיחות אירועי היפוגליקמיה לאחר ניתוח מעקף קיבה לעומת ניתוח שרוול

החוקרים מצאו שהיפוגליקמיה אינה נפוצה יותר לאחר ניתוח מעקף קיבה לעומת ניתוח שרוול. עם זאת, נמצא שאירועי היפוגליקמיה קשים יותר במטופלים שעברו ניתוחו מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה (אילוסטרציה)
ניתוח מעקף קיבה (אילוסטרציה)

החוקרים השוו את שכיחות אירועי ההיפוגליקמיה לאחר ניתוח מעקף קיבה Roux-en-Yי(RYGB) לעומת ניתוח שרוול (sleeve gastrectomy - SG) באמצעות מחקר תווית פתוחה בעל הקצאת חולים אקראית שהתנהל בבית החולים האוניברסיטאי ברומא, איטליה. התוצא העיקרי שנבדק היה שכיחות ההיפוגליקמיה הראקטיבית (פחות מ-3.1 מילימול לליטר לאחר העמסה אוראלית של 75 גרם) בזמן שנה לאחר הניתוח.

תוצאים משניים כללו היפוגליקמיה במצבים יום-יומיים, רגישות לאינסולין, הפרשת אינסולין ופרופיל השומנים.

מתוך 175 חולים מתאימים, 120 הוקצו באופן אקראי ביחס 1:1 ל-RYGB או ל-SGי; 117 (93%) השלימו את המעקב לאחר 12 חודשים. היפוגליקמיה תגובתית נצפתה ב-14% וב-29% ממנותחי ה-SG וה-RYGBי(P=0.079), בהתאמה. השפעת הטיפול בניתוח רב משתנים הייתה מובהקת ועמדה על P=0.018. אירועי היפוגליקמיה יום-יומיים לא היו שונים בין הקבוצות (P=0.75).י4 מתוך 59 מנותחי ה-RYGBי(6.8%) אושפזו בין פעם ל-3 פעמים עקב היפוגליקמיה סימפטומטית לעומת 0 אשפוזים בקבוצת ה-SG.

רגישות הגלוקוז הסטטית של תאי ה-β עלתה לאחר 2 הטיפולים (P<0.001) אך הרגישות הדינמית של תאי ה-β השתפרה באופן משמעותי ב-SGי(P=0.008) וירדה ב-RYGBי(P=0.004). הרגישות הכלל גופית לאינסולין התגברה פי 10 בשתי הקבוצות.

על בסיס ממצאים אלה הסיקו החוקרים שהיפוגליקמיה תגובתית אינה נפוצה יותר ב-RYGB לעומת SG, אך ש-RYGB קושר עם אירועים חמורים יותר של היפוגליקמיה. החוקרים משערים שעובדה זו נובעת מחוסר השיפור בתגובת תאי ה-β לגלוקוז בדם לאחר RYGB, שמוביל להפרשה גבוהה באופן בלתי מתאים של אינסולין.

מקור: 

Capristo, E. et al. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (2018). 103 (6)

נושאים קשורים:  היפוגליקמיה,  ניתוח שרוול,  מעקף קיבה,  מחקרים
תגובות