האיגוד לרפואה פנימית בהסתדרות הרפואית העביר אתמול (א') מכתב למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ובו הביע התנגדות ומחאה על ההנחיות הצפויות להיכנס לתוקף ב-1 בנובמבר בדבר ניתוק הקשר הישיר שבין בתי החולים והרופאים לבין חברות התרופות. על המכתב חתמו יו"ר האיגוד פרופ' אבישי אליס והמזכיר ד"ר גדי סגל. דיווח ראשון על כך פורסם אמש ב"הארץ".

בכך הצטרף האיגוד למחאת ארגון רופאי המדינה. יו"ר הארגון ד"ר זאב פלדמן כתב במכתבו כי ההנחיה בלתי ראויה, סותרת את עקרונות הדמוקרטיה ו"מכפיפה את מנהלי בתי החולים לפיקוחו של 'אח גדול'; מגבילה את חופש פעולתם ועצמאותם של הרופאים והופכת אותם למעשה לבובות על חוט". הארגון דרש לבטלה לאלתר.

במכתב ראשי האיגוד לרפואה פנימית מודגש כי הקשר שבין רופאים לבין תועמלני התרופות חשוב להבטחת מערכת רפואה מתקדמת. "ראוי לדיון בסוגיות שונות הקשורות לכך בדרכים אחרות מאלו המוצגות בחוזר המנכ"ל".

כזכור, באפריל הפיץ משרד הבריאות הנחיה למנהלי המרכזים הרפואיים, לפיה הרופאים לא יוכלו עוד להיפגש או לקיים פעילות משותפת עם גופים חיצוניים ללא אישור חטיבת בתי החולים הממשלתיים במשרד. הנוהל חל גם על כנסים רפואיים שאת רובם מממנות חברות התרופות.

כיום המפגשים עם נציגי חברות התרופות נתונים לפיקוח פנימי במוסדות הרפואיים. חוזר המנכ"ל פורסם בעקבות תחקיר תכנית הטלוויזיה "המקור" (ערוץ 10) שהצביע לכאורה על קשרים פסולים בין התועמלנים  לבין רופאים, אחיות ורוקחים. בתחקיר נטען שמטרת הקשרים היא לקדם מכירת תכשירים רפואיים. חוזר המנכ"ל התיימר לפתור את מה שמוצג כניגוד אינטרסים לכאורה בין חברות התרופות לבין בתי החולים והרופאים.

במכתב האיגוד לרפואה פנימית נאמר בין השאר: "כל הנרמז על מערכת יחסים שאיננה אתית, אין לו מקום. נפסק לחלוטין בעולם ובארץ מתן תשורות קטנות וגדולות במהלך כנסים ופגישות עם הנציגים הרפואיים. נוסחו קודים וכללי התנהלות ברורים לעניין הנסיעות וההשתתפות בכנסים. ההתנהלות הזאת נאכפת על ידי החברות ועל ידי הנהלות בתי החולים. הרושם כאילו הרופאים מחליטים על טיפול ותרופות על פי המפגשים שלהם עם נציגי החברות או בהתאם להשתתפות בכנסים  רחוק מהמציאות.

"לתעשיית התרופות חשיבות בקידום המחקר הרפואי. הנציג הרפואי משמש לנו, הרופאים, לא פעם, מקור ידע חיוני, ראשוני ומעודכן על תרופות חדשות ועל מחקרים והתפתחויות בשטח הרלוונטי". בהקשר למימון ההשתתפות של רופאים בכנסים מקצועיים, כתבו ראשי האיגוד כי את הכנסים מממנת לרוב קבוצת חברות ולא חברה אחת וגם הנושא הזה נתון לפיקוח הנהלות בתי החולים.

"כאשר מבקשים לסתום את הגולל על מערכת יחסים זו", כתבו ראשי האיגוד, "חובה להעמיד תחליף ראוי למימון הפעילות הענפה שהפסקתה תפגע באיכות המחקר, החינוך הרפואי והשירות המקצועי לחולים". הרופאים הביעו תמיכה בקביעת כללי אתיקה למערכת היחסים שבין הקהילה הרפואית לבין חברות התרופות וביקשו להשתתף בתהליך הכנתם.

תגובת משרד הבריאות: "הנוהל נכתב לאחר התייעצות מקיפה עם כלל הגורמים הנוגעים בדבר. הקו המנחה בו היה לשים את אינטרס המטופלים מעל הכל. יש דרכי התעדכנות מקצועיות מקובלות, שאינן כרוכות בהכרח עם מגע בארבע עיניים עם תועמלנים רפואיים. דרך ההסדרה הנדרשת היא בהוראות מחייבות ולא באמנות".