שר הביטחון אביגדור ליברמן וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן סיכמו אתמול (ג') על אישור התכנית להפרטת שירותי הרפואה. בתוך שנה, כלל החיילים יועברו לטיפול בידי קופות החולים בעוד שהלוחמים ימשיכו לקבל את השירות גם מרופאים קרביים.

בדיווח על כך ב"ידיעות אחרונות" נמסר כי את צוות העבודה שיבחן את יישום התכנית מול צה"ל וקופות החולים יובילו מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, סגן הרמטכ"ל וראש אגף טכנולוגיות ולוגיסטיקה (אט"ל) וקצין רפואה ראשי. יהיו בה בכירים נוספים משני המשרדים. משום מה לא נמסר אם יהיו בצוות גם נציגים של קופות החולים האזרחיות.

בחודש מאי פורסם ב"דוקטורס אונלי" כי ועדה שבחנה את נושא הרפואה בצה"ל המליצה שחיילים בעורף ואנשי הקבע יקבלו את הטיפולים הרפואיים שלהם בקופות שבהן הם חברים טרום הגיוס. גם הומלץ שלרופאי משפחה של הקופות תהיה סמכות רחבה יותר מזו של היום, לרבות המלצה על פרופיל למועמדים לגיוס לאישור ימי מחלה. חיילים ולוחמים ביחידות הקצה (קרביות) יקבלו טיפול כפול – בצה"ל ובקופות, אך האחריות תוטל כולה על חיל רפואה.

התכנית אושרה למרות התנגדות קרפ"ר, תא"ל ד"ר טריף בדר, שאליו הצטרפו קציני רפואה ראשיים, ביניהם פרופ' שוקי שמר, פרופ' איציק קרייס וד"ר חזי ברזילי. בדיווח נמסר כי שר הביטחון לא השתכנע שיש לגנוז את התכנית.

בין הסיבות להתנגדותם: בפיילוט שבוצע לפני כמה שנים בבסיס הקריה התברר כי בתוך תקופה קצרה, מספר ימי המחלה שאישרו רופאים אזרחיים לחיילי הבסיס עלה כדי פי ארבעה ממספר ימי המחלה שאישרו רופאים צבאיים. אולם, בתכנית החדשה יש כוונה לתת מענה לנושא הזה. מספר ימי המחלה לכל חייל יוגבל וחריגות יחויבו באישור מפקדים. קופות החולים יידרשו להעביר דו"ח על כל רופא שינפק מספר חריג של אישורים לימי מחלה מעבר למכסה שתיקבע.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מסר העיתון, הגיב על התכנית: "זה מהלך גדול ומורכב שיצטרך להיעשות בקפידה רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים קטנים כדי שלא לפגוע בקופות החולים, תוך מתן השירות הטוב ביותר לאזרחים ולחיילים".