חדשות

אחות בחדר המיון ב"כרמל": "אני חוזרת הביתה מוכה, שבורה ומותשת"

בעקבות תקיפת אח בחדר המיון בבית החולים, נערכה אסיפת מחאה של הצוותים הרפואיים: "כמעט כל יום הצוות במיון סופג קללות ואלימות מילולית קשה מהמטופלים. זה הורס אותנו מבפנים"

אסיפת מחאה נגד אלימות בבית החולים כרמל

אח בחדר המיון בבית החולים כרמל הותקף ביום שישי האחרון על ידי מטופל שהיכה ושרט אותו, כך מסר בית החולים. בתגובה לאירוע קיימו שלשום (א') עשרות רופאים בכירים, אחים ואחיות אסיפת מחאה בכניסה לחדר המיון.

באספה שבה נישאו שלטים "די לאלימות!", סיפרו אנשי צוות רפואי שהותקפו חוויות מהאירועים האלימים שעברו. "אין זה מקרה חד פעמי", סיפרה האחות יפעת אלון, שבע שנים במיון ב"כרמל". "כמעט כל יום אני והצוות במיון סופגים קללות ואלימות מילולית קשה מהמטופלים. אנחנו משתדלים להכיל את האירוע אבל זה הורס אותנו מבפנים. אני חוזרת הביתה מוכה, שבורה ומותשת".

האח שהותקף עובד כ-30 שנה בחדר המיון. "קשה להפתיע אותי. אני מזהה כל בעיה וכל חולה ומטופל. ראיתי את מצבו של החולה שתקף אותי. הוא היה מוזנח. הגיע אלינו אחרי ששוחרר מבית חולים אחר. הרגעתי אותו וחיברתי לעירוי. אלא שלפתע תלש את העירוי מידו והחל לקלל אותי. כשניגשתי להרגיעו, קפץ עלי ותקף אותי באגרופים בפנים ושרט אותי קרוב לעיניים. בקושי הצלחתי להיחלץ ממנו. הזעקתי את צוות הביטחון והמשטרה הוזמנה. השריטות וסימני המכות עדיין כואבים. מה שיותר כואב זו הפגיעה הנפשית שתישאר איתי עוד זמן רב. זו צלקת עמוקה ותעבור תקופה ארוכה עד שאתגבר".

באחרונה מופעלת במרכז הרפואי כרמל סדנה מקצועית להתמודדות של הצוות הרפואי מול אלימות. בסדנה נחשפים חברי הצוות לשיטות מתקדמות לזיהוי מקרה אלימות ונלמדות דרכי גישה חדשות למטופלים כדי לצמצם את החיכוך ולהנמיך סיכוי להתפרצות אלימה. גם אנשי הביטחון של בית החולים עוברים סדנה מסוג זה.

רוני דיוקמן, סגן מנהל בית החולים, אמר באסיפת המחאה: "נמשיך לעשות הכל במסגרת החוק והאפשריות כדי שמקרים כאלה לא יחזרו. אולם המסר העיקרי מבחינתי לצוות הרפואי הוא להיות ערניים ולזהות מקרים מיד כשהם מתחילים. בשום אופן לא לוותר. חובה על כל איש צוות שלנו שמרגיש כי מתחילה סיטואציה של אלימות, להזעיק מיד את צוות האבטחה. יש לגדוע את האלימות בטרם היא מרימה ראש".

פנינה וולף, יו"ר ועד עובדי "כרמל", אחות במקצועה, אמרה באסיפה: "אנו דורשים לתגבר את המאבטחים והשומרים בחדרי המיון. האלימות נמצאת בכל מקום. צר לי שכך מתנהגים מטופלים".

אהובה טל, מנהלת הסיעוד ב"כרמל", מסרה כי ייערך דיון עם הנהלת בית החולים על מנת למצוא דרכים לסייע לצוות בחדר המיון שהוא פגיע במיוחד.

נושאים קשורים:  בית החולים כררמל,  אלימות כלפי צוות רפואי,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
05.09.2018, 03:53

כל עוד ועדי האחיות לא ישביתו את המערכת בכל פעם שנעצר אח על תקיפה מינית של מטופלת, אז אף אחד בציבור לא יתייחס להשבתות האלה בהבנה וסלחנות.

אנונימי/ת
06.09.2018, 14:09

כל עוד הסתדרות האחיות והר"י לא ישתפו פעולה , ביחד - סיכויים נמוכים שמשרד הבריאות יתייחס לאלימות בעדיפות גבוהה.
אח-ד

05.09.2018, 21:49

זה לא מעניין אף אחד. בינואר 2015 חטפתי סטירה מבן משפחה, במרפאה שקטה, לא חיכה בתור, בלי תירוצים. בדיעבד התברר כי לאיש עבר אלים כולל הרשעות. עד היום היו 13 דחיות למשפט, 12 לבקשת בא כח הנאשם, כאשר התביעה לא מתנגדת, ואחת לבקשת בתביעה, בשל יום עיון. אני חוזר על דברי: זה לא מעניין אף אחד.

אנונימי/ת
07.09.2018, 11:20

יש למישהו נתונים מהעולם? בעיקר ממדינות OECD ?