חדשות

ה"כללית" תקבל סיוע של 3.5 מיליארד שקל מהמדינה במסגרת הסכם הייצוב

ה"כללית" שוללת את טענת האוצר כי כבר קיבלה מקדמה על תוספת זו. אופי ההסכם עימה יקבע את היקף הסכמי הייצוב עבור שאר הקופות, המשוועות לתוספת תקציבית

המרכז הרפואי קפלן ברחובות. הכללית תעביר למדינה שטחים מבית החולים (צילום: "קפלן")

משרדי הבריאות והאוצר הגיעו להסכמות על תכנית הייצוב לשירותי בריאות כללית בהיקף של כ־3.5 מיליארד שקל לשנים 2017–2019, כך מדווח הבוקר היומון "כלכליסט".

ב־2017 זינק גירעון הקופה לכ־1.29 מיליארד שקל לעומת כ־638 מיליון שקל ב־2016. גירעון ה"כללית" מהווה כ-75% מכלל הגירעון של כל הקופות והוא הגיע ליותר מ־75% - פי 5.7 מגירעון קופת חולים לאומית - 226 מיליון שקל. בדיווח נמסר כי אופי ההסכם עם ה"כללית" יקבע את היקף הסכמי הייצוב עבור שאר הקופות, המשוועות לתוספת תקציבית.

אולם, מסר העיתון, בין האוצר לבין ה"כללית" יש חילוקי דעות סביב השאלה האם הועברה כבר מקדמה על חשבון אותה תוספת בסך 3.5 מיליארד שקל או לא. ה"כללית" ומשרד הבריאות טענו כי "לא הועבר לקופה אפילו שקל".

בדיווח נמסר כי לאוצר רשימת דרישות מ"הכללית". בין השאר, התחייבות לאיזון תקציבי תוך צמצום הגירעון ומעבר לדיווחים רבעוניים, התייעלות תוך הטלת מגבלות על הוצאות השכר, תגמול והטבות שאינן בצורת כסף כמו תרופות חינם וחופשות לעובדים, מגבלות על תכניות הפיתוח, למשל על בנייה חדשה, ומסירת שטחים מבית החולים קפלן ברחובות.

העיתון מסר כי גורמים במערכת הבריאות סיפרו כי הגירעון של הקופות נובע מ"טעות של פקידים". הכוונה לאי תקצוב שני הסכמי השכר שנחתמו מול הרופאים בשנת 2000 וב-2011, שהובילו להסכמי שכר נוספים שנחתמו מול קבוצות אחרות במערכת הבריאות, ביניהן האחיות והמקצועות הפרה-רפואיים. עתה מודים בכירים במערכת הבריאות כי "חסרים לפחות שני מיליארד שקל בבסיס תקציב הבריאות".

נושאים קשורים:  שירותי בריאות כללית,  סיוע תקציבי,  גירעון קופות החולים,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
05.09.2018, 04:02

לא משנה כמה כסף תשפוך על ראשו של חולה סופני, זה לא ישפר את מצבו.