משרד הבריאות מציע לקופות החולים תמיכה כספית נוספת כתמרוץ להפעלת מערכי אשפוז ביתי על מנת להוריד את תפוסת המיטות בבתי החולים. מסמך בנושא הזה הופץ בימים האחרונים לקופות להערות. כך מדווח הבוקר (ב') "ידיעות אחרונות".

כיום, על פי נתוני ה-OECD, בישראל תפוסת המיטות הגבוהה בבתי החולים היא במקום השני – 93.8%, בעוד אירלנד, במקום האחרון בדירוג זה, עם תפוסה גבוהה יותר - 94.2%. זאת לעומת הולנד - 59.2%, ארה"ב - 63.6%, פורטוגל - 65.1% טורקיה - 67.3%, הונגריה - 68.5% אוסטרליה - 74.3%, יפן - 74.8%, צרפת - 75.3%, ספרד - 76.1%, איטליה - 78.9%, גרמניה - 80.2%, בלגיה - 81.3%, שווייץ - 84.2% וקנדה - 91.8%.

בישראל, על פי נתונים אלה, שיעור מיטות האשפוז בבתי החולים ל-1,000 נפש הוא מהנמוכים ביותר מבין מדינות המערב: 2.3, בעוד הממוצע עומד על 3.6, ביפן הוא 7.8, בדרום קוריאה - 7.1 ובגרמניה - 6.1 מיטות אשפוז ל-1,000 נפש.

התפוסה הגבוהה, הצפיפות, השהות הממושכת בעיקר במחלקות פנימיות והעומסים הם בין הגורמים ל-6,000-4,000 חולים שנפטרים מדי שנה עקב זיהומים נרכשים בבתי החולים בישראל.

בדיווח נמסר כי משרד הבריאות מעוניין להוביל מהלך להפעלה נרחבת של אשפוז ביתי על ידי קופות החולים. יהיה עליהן להקים מחלקות מיוחדות לשם כך במסגרת הקהילה. כל מחלקה תכלול מנהל רפואי, מנהלת סיעודית, צוות רופאים, אחיות ומנהלה. כל מחלקה לאשפוז ביתי תהיה אחראית על  מטופלים ברדיוס של עד 50 ק"מ. הצוות הרפואי והסיעודי יקיימו ביקורי בית אצל החולים בפרקי זמן סבירים. הדרישה מהקופות: יכולת לטפל בעשרה חולים בו זמנית על ידי כל מחלקה.

החולים יגיעו לאחר שהות בבית חולים בתנאי ששהו לא יותר מ-72 שעות והם אינם חולים מורכבים שקיים חשש שמצבם עלול להידרדר אם לא יימצאו בהשגחת רופאי בית חולים. המשרד אף דורש ניטור מרחוק אחרי החולים המאושפזים בבית במשך 24 שעות ביממה וכן מוקד מאויש באחיות וזמינות של רופאים במרחק סביר שיגיעו לטפל בחולים במידת הצורך.

כל קופה שמבקשת אישור להפעלת מערך כזה תידרש להציג למשרד הבריאות תכנית הפעלה ורק אם תעמוד בתנאים שייקבעו, תקבל אישור ותמריץ. משרד הבריאות מתכוון לשלם לכל קופה עבור כל יום אשפוז ביתי שיביא להפחתה בתפוסת בתי החולים.

העיתון הביא את תגובתו של ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה (אר"מ), להצעת משרד בריאות: "הרחבת שירותי בריאות לאזרחי ישראל היא מבורכת. הטיפול בחולים מסוימים בסביבתם הטבעית, ביתם, מבורך כל עוד לא ייעשו פשרות לגבי איכות הטיפול, המעקב ויכולת התגובה המהירה של רופאים למצבים רפואיים משתנים והידרדרות במצב החולים. עם זאת, אסור ששירות חדש כזה ישמש עלה תאנה למצבה של מערכת האשפוז, שמחייבת השקעה: יותר מיטות אשפוז, הגדלת תקנים לרופאים ולאחיות כדי לצמצם עומסים ושחיקה".

(עדכון, 30.10.18) על פי "הארץ", מבטיח משרד הבריאות לקופות החולים 250 שקל עד 1,250 שקל ליום אשפוז ביתי כתמריץ וזאת בהתאם למצבו של המטופל. לא ברור בשלב זה אם הקופות ייעתרו לבצע את המהלך. הן יידרשו לבחון את המודל הכלכלי המוצע להן, עד כמה הוא כדאי ועד כמה חוסך בעלויות, משום שעלות יום אשפוז במחלקה פנימית בבית חולים מסתכמת בכ-3,000 שקל.