ה-NEJM פרסם אמש (מוצ"ש) את ממצאי המחקר הקליני הקרדיו-וסקולרי המקיף ביותר שנעשה לגבי שימוש בתרופה לסוכרת 2 dapagliflozin (פורסיגה, SGLT2) והוברר כי היא מפחיתה ב-27% אשפוזים חוזרים עקב אי ספיקת לב, מביאה לשיעור נמוך יותר של מקרי מוות עקב אירועים קרדיווסקולריים וכן הפחיתה ב-47% הידרדרות בתפקודי כליה ואי ספיקת כליות.

המחקר, בשיטת הסמיות הכפולה ובאופן אקראי, בוצע בידי צוות בינלאומי (58 רופאים וחוקרים) ב-33 מדינות בהשתתפות 17,160 איש, ביניהם 10,186 ללא טרשת עורקים לבבית שנמצאו במעקב במשך תקופה חציונית של 4.2 שנים.

בצוות החוקרים היו גם רופאים מישראל כאשר החוקר הראשי בו היה פרופ' איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת, עם ד"ר עופרי מוסנזון וד"ר אביבית כהן מ"הדסה עין כרם". ממצאי המחקר הוצגו בשבת בכנס איגד רפואת הלב האמריקאי ה-AHA שהתקיים בשיקגו.

מסקנת המחקר DECLARE היתה שאפשר להגן על הלב והכליה של חולי הסוכרת - גורמי המוות העיקריים אצלם.

לראשונה נבחנו במחקר הזה קבוצות שונות של חולי סוכרת סוג 2, גם אלה שעדיין לא פיתחו מחלה לבבית מוכחת אך היו עם כמה גורמי סיכון לבביים. כן נבדק השימוש בתרופה גם על החולים שעברו כבר אירוע לב ו/או בעלי מחלה לבבית פעילה. מרבית המטופלים (60%) היו חולי סוכרת עם גורם סיכון נוסף (דיסליפידמיה, יתר לחץ דם, מעשנים) ואילו ל-40% היתה מחלה לבבית מוכחת, כלומר עברו אירוע לבבי.

על פי הספרות המקצועית, למרבית חולי סוכרת מסוג 2 אין מחלה לבבית מוכחת וכן לחולי סוכרת סוג 2 קיים סיכון מוגבר לאי ספיקת לב ואירועים לבביים נוספים: חולה סוכרת מסוג 2 ללא מחלה לבבית מוכחת נמצא בסיכון של פי 2 עד 4 למחלת לב בהשוואה לאדם בריא ללא סוכרת. 70% מהסוכרתיים סובלים מפגיעה בתפקוד הכליה. חולה סוכרת 2 נמצא בסיכון של פי 20 לאי ספיקה כלייתית בהשוואה לאדם שאיננו חולה סוכרת.

מחקרים קודמים ציינו החוקרים בדיווחם הוכיחו כי חולי סוכרת סובלים כבר בשלב האבחון הראשוני של המחלה מבעיות בתפקוד הלב והכליה.

המטופלים שגויסו למחקר היוו, לראשונה במחקר מסוג זה, שיקוף של אוכלוסיית החולים האמיתית – כלומר רובם חולים שעדיין לא פיתחו מחלה לבבית מוכחת אך נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מחלה זו.

פרופ' רז אמר הבוקר: "זה מהפך של ממש בטיפול בחולה סוכרתי. לפחות 30% מהמטופלים עוד בעת האבחנה של סוכרת סובלים מאי ספיקת לב ו/או מאי ספיקת כליות, מכאן שהחשיבות לטפל בחולה הסוכרתי עוד בשלבי האבחון הראשוני היא קריטית.

"המחקר הוכיח שאפשר להגן ולהשפיע על מניעת סיבוכי לב וכליה גם אצל חולי סוכרת שעדיין לא הידרדרו. המחקר גם הראה שניתן להפחית משמעותית אצל הסוכרתיים אשפוזים ואשפוזים חוזרים על רקע אי ספיקת לב, וכמו כן נמנעה בצורה משמעותית הפגיעה הכלייתית. בעקבות ממצאי המחקר יש להערכתנו מקום לעדכון הקווים המנחים לשם טיפול בחולה הסוכרתי".

ד״ר עופרי מוסנזון, מנהלת המרכז למחקר קליני בסוכרת, היחידה לסוכרת בבית החולים האוניברסיטאי הדסה עין כרם, הוסיפה: "אותי זה ריגש להיות חלק ממחקר שבאמת עומד לשנות את האופן שבו נטפל מעתה בחולי הסוכרת. מחלות הלב והכליה אצל חולי הסוכרת הן מסיבות התמותה העיקריות מהמחלה והצורך למנוע סיבוכים אלה כבר בשלבי המחלה הראשוניים הן נקודות מפתח בטיפול. בישראל, כמו גם בעולם, חלק גדול מחולי הסוכרת אינם מטופלים בצורה אופטימלית. כעת, הודות לממצאי המחקר הזה יחד עם מחקרים נוספים שנעשו בשנים האחרונות, אפשר ואף צריך לשנות את האופן שבו יטופלו מעתה רבים מבין חולי הסוכרת".