חדשות

משרד הבריאות דורש מהאוצר להעלות מיידית את תעריף יום האשפוז

דרישת סגן שר הבריאות נועדה להפחית תמריץ הקופות לשלוח מטופלים לאשפוז | קופות החולים מתנגדות בתוקף לכל שינוי בתעריף וטוענות שמדובר בניסיון להעביר את גירעון בתי החולים אליהן

צפיפות ועומס בבית חולים. גורם להידבקות בזיהומים. צילום: חברי האיגוד לרפואה פנימית

משרד הבריאות פנה לוועדת המחירים בבקשה להעלות מיידית את התעריף שמשלמות קופות החולים עבור אשפוז במחלקות הפנימיות. כך מדווח הבוקר (ד') היומון "כלכליסט".

בדיווח של הכתב אדריאן פילוט צוין כי בפני סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, הדורש להעלות את מחירי האשפוז באופן מיידי, עומדת התנגדות נחרצת של הקופות. דרישת ליצמן נועדה להפחית תמריץ הקופות לשלוח מטופלים לאשפוז.

ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, פנתה בתחילת השבוע לוועדת המחירים המשותפת למשרד הבריאות ולמשרד האוצר בדרישה להעלות באופן מיידי את תעריפי האשפוז. במכתבה, כך מדווח, כתבה ד"ר עזרא כי המחלקות הפנימיות מתמודדות עם עומס גודל וצפיפות גוברת שנגזרים משיעור נמוך של מיטות, שעומד כיום על 1.54 ל־1,000 נפש - ירידה של 6% בהשוואה ל־2010. עוד ציינה כי בשל מצוקת המשאבים, נוצרים זמני המתנה ארוכים לבדיקות וטיפולים, ו"לכן קיים צורך ממשי בהעלאת תעריף האשפוז במחלקות הפנימיות".

לפי מחירון משרד הבריאות, תעריף יום אשפוז במחלקה פנימית עומד על 2,243 שקל, אך לאחר כל ההנחות שניתנות לקופות החולים, הסכום שמגיע לבתי החולים עומד על 1,570 שקל. בנוסף, כשקופת חולים עוברת את מכסת המטופלים שנקבעת בינה לבין בית החולים (במסגרת הסכם שמכונה "קאפ"), התשלום יורד ל־450 שקל בלבד. עלות יום אשפוז עבור בית החולים -3,000 שקל.

בדיווח נמסר כי קופות החולים מתנגדות נחרצות לכל שינוי בתעריף, טוענות שמהלכים אלה הם "דרך לא ממש אלגנטית להעביר את גירעון בתי החולים לקופות החולים". עוד טוענות הקופות כי עלות של 3,000 שקל ליום אשפוז – מוגזמת.

בעוד משרד הבריאות טוען שוועדת המחירים משותקת מאז 2016 בשל חילוקי דעות פנימיים וכל שינו בתעריף מחייב חקיקה אלא שהכנסת כיום איננה פעילה, משרד האוצר מסר כי "לא נעשתה כל פנייה לוועדת המחירים ממשרד הבריאות בבקשה להעלות את תעריף האשפוז במחלקות הפנימיות. הטענה כי 'ועדת המחירים משותקת' אינה נכונה. הוועדה מתכנסת באופן שוטף".

נושאים קשורים:  תעריף אשפוז,  מחלקות פנימיות,  קופות החולים,  ד"ר ורד עזרא,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  חדשות