פרופ' אבישי אליס, יו''ר האיגוד לרפואה פנימית בהסתדרות הרפואית, מתנגד נחרצות לפתרון לבעיית העומסים הכבדים שהציע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. על פי ההצעה, יש להעלות מיידית את תעריף יום האשפוז שמשלמות בקופות החולים לבתי החולים.

פרופ' אליס אמר בראיון ל"כלכליסט" המתפרסם הבוקר (ה'): "גם אם מחיר האשפוז יעלה, הבעיה במחלקות לא תיפתר. אם לא תשונה באופן מלא שיטת החישוב בהסכמים שבין קופות החולים לבתי החולים, המשבר לא יסתיים".

בראיון לאדריאן פילוט אמר עוד פרופ' אליס: "רוצים להעלות את מחיר האשפוז בפנימית במטרה לאיים על הקופות כדי שיוציאו משם חולים. זה לא יקרה. צריך לשנות את בסיס נוסחת החישוב".

עוד אמר: "תעריפי יום האשפוז במחלקות הפנימיות אינם משקפים את התחלואה של החולים ואת היקף ההשקעה הארגונית בתרופות, בבדיקות, בפרוצדורות ובמשאב האנושי. המחיר הנמוך שמקבלות המחלקות הפנימיות גרם לחוסר קשב ניהולי, להזנחת המחלקות ולקריסה. כתוצאה מכך, הנהלות בתי החולים מעדיפות להשקיע במקומות מכניסי כסף, כמו למשל במחלקת יולדות.

"אני מתנגד לעמדתו סגן השר הטוען כי הצעד שהוא מציע מתבקש כדי להציב בפני בתי החולים תמריץ שיעודד פינוי מהיר של החולים. לא צריכים להעניש אף אחד. ההסכמים והנוסחאות שנקבעו בעבר לעניין תעריף יום האשפוז נעשו מתוך מחשבה שגויה שבתי החולים והמחלקות משהים חולים שלא לצורך ועבור כסף. ברור שזה לא המצב ולראיה העומס שהיה – נשאר, על אף קיצור ימי אשפוז".

בדיווח נמסר כי לפני כשלוש שנים הזמין האיגוד עבודה כלכלית כדי להבין מהו המבנה הרצוי למחלקה פנימית. המסקנה היתה: בתנאי 100% תפוסה שנתית ממוצעת, נדרשים 17 רופאים. המצב היום הוא - 12 רופאים בממוצע במחלקה, 30% פחות מהתקן הרצוי - כלומר תת תקן קיצוני.