דעות

כשה"מיניונים" ממכרות הקורונה פוגשים את הזקנה במסדרון

למחלקה פנימית טובה יש השפעה גדולה יותר על בריאות האוכלוסיה מאשר פרוצדורות נוצצות ויקרות להחריד, אלו הזוכות לשיפוי ולכותרות | אחרי הקורונה, האם המדינה תשכיל לחזק ולקדם את הרפואה הפנימית?

מחלקת קורונה ב"שערי צדק". צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

כולנו תקווה שמגיפת הקורונה בדעיכה ונוכל לחזור לשגרה שלפני. מובן שתשאל השאלה, עליה אין מענה, האם מגיפת הקורונה תיעלם כמו השפעת הספרדית, האבעבועות השחורות והדבר במערב, או שתגיח שוב בעוצמה זו או אחרת. לא עכשיו העת לסיכומים וצריך לתת לזמן להראות את הכיוון. יחד עם זו, נראה לי שבתחום אחד ניתן לסכם ולקבל החלטות: חיזוקה של הרפואה הפנימית ובכלל זה הטיפול נמרץ.

מדינת ישראל צריכה עוד מחלקות פנימיות (מיטות אשפוז), רופאים פנימיים ומשאבים להכשרה וקידום של העוסקים במקצוע הזה, שפעם נחשב ל"מלכת הרפואה״. האם יש מישהו – מכל צד – במערכת הבריאות, בפוליטיקה או בחברה הישראלית שחושב אחרת? לא נראה לי, שכן בכל חורף מדברים על הזקנה בסוף המסדרון ועל חוסר המיטות בטיפול נמרץ. יתרה מזו, יש לעתים קושי למשוך מתמחים חזקים למקצוע זה ולהשאירם במערכת הציבורית בתוך המחלקות.

לא פעם שמעתי אומרים על כירורג ״שהשכר שהוא מקבל מגיע לו אחרי כל השנים הללו״, ואני מסכים לחלוטין, אבל לא שמעתי דעה כזאת על מנהל מחלקה פנימית ועל הידע שלו"

לדעתי, לחוסר שמוצג בתחום הרפואה הפנימית קיימים גורמים רבים, חיצוניים אבל גם פנימיים. בין הראשונים, ירידת קרנה של ההתמחות הזו יחסית לתתי המקצוע שלה או המקצועות הכירורגיים וכן בעיה בשיפוי בתי החולים על המחלקות הפנימיות שלהם. מצד שני, האם אנחנו כפנימאים ״מכבדים״ את המקצוע שלנו? ואולי דבר מוביל לדבר שמוביל שוב לדבר?

אחד הפלאים הגדולים בעיניי הוא לראות קלינאים מבריקים (וראיתי לא מעט כאלה) משלבים ידע רפואי נרחב עם יכולות קליניות מעולות, בין אם בלקיחת אנמנזה ובין אם בבדיקה גופנית; לראות איך מייצבים בצקת ריאות, אשלגן גבוה, או דלקת ריאות ואיך מאבחנים ומתחילים טיפול במחלות דלקתיות שונות. המערכת צריכה אנשים כאלה בתוך בתי החולים, אבל האם היא מתגמלת אותם כראוי? לדעתי, לא מספיק. לא פעם שמעתי אומרים על כירורג ״שהשכר שהוא מקבל מגיע לו אחרי כל השנים הללו״, ואני מסכים לחלוטין, אבל לא שמעתי דעה או אמירה כזאת על מנהל מחלקה פנימית ועל הידע שלו לדוגמה.

הקורונה טרפה את הקלפים. הפנימאים הוצבו בחוד החנית, נדרשים ומוכרים ביכולות שלהם. פתאום, התרומה שלהם הוצפה על פני השטח והעבודה שלהם הוכרה גם למטרות שיפוי

המערכת תציין ותפרסם חולה שעשו עליו איזו פרוצדורה מיוחדת ויקרה להחריד, ולא ״עוד זקנה״ בקצה המסדרון, שכנגד כל הסיכויים החלימה מדלקת ריאות, או זה שאיזנו אי ספיקת לב בחולה. זה דבר עצוב בעיניי, שכן ההשפעה של מחלקה פנימית טובה על בריאות האזרחים ועל כל המאושפזים בבית החולים גדולה לדעתי מזיקוקין דינור של פרוצדורות חודרניות המלוות בשיפוי רב שהמערכת מקבלת בעטיין.

מצד שני, גם לנו, הפנימאים, יש חלק בכך. אולי בגלל היחס של המערכת, אופי החולים, העבודה, או הסיבה לבחירת ההתמחות הזו. לעתים ישנה הרגשה גם בקרב מתמחים וגם אצל מומחים של אפרוריות פקידותית של ״שמונה עד ארבע״ וכיוון למכנה המשותף הנמוך בלבד, או בלשון ״פנימאית״, עיבוד רק לאבחנה הראשונה בטבלה ״בהריסון״.

לתוך זאת הגיעה הקורונה וטרפה את הקלפים. הפנימאים הוצבו בחוד החנית, נדרשים ומוכרים ביכולות שלהם. פתאום, התרומה שלהם הוצפה על פני השטח והעבודה שלהם הוכרה גם למטרות שיפוי. משרד הבריאות החל להעביר כספים לבתי החולים, לא בעד עוד ניתוחים נוצצים, לא בעד עוד צנתורים מורכבים, אלא בשל אותם ״מיניונים״ העובדים ממוגנים שעות ארוכות במכרות הקורונה.

כאן לדעתי המבחן הגדול של מדינת ישראל ומערכת הבריאות. האם נשכיל כולנו למנף את האירוע המכונן הזה על מנת לקדם את הרפואה הפנימית, הציבורית, לטובת כל אזרחי ישראל? האם נגדיל את מספר המיטות והרופאים, נשפר את הכשרת המתמחים ונחזק את המעמד של המומחים בפנימית, או ששוב תישאר עוד זקנה במסדרון לקונן על הזדמנות שהוחמצה?

הכותב הינו רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ במרכז הרפואי ״שערי צדק״, בעל התמחות בפנימית וטיפול נמרץ.

הדברים האמורים נכתבו על דעתו בלבד ולא מייצגים את המדיניות ו/או הדעות של מקום עבודתו ו/או עובדים אחרים שם.

נושאים קשורים:  ד״ר יגאל הלביץ,  דעות,  מחלקות פנימיות,  חדשות,  19-COVID,  הכשרת מתמחים
תגובות
אנונימי/ת
17.06.2021, 19:54

מדויק, תמציתי ופוקח עיניים…

אנונימי/ת
17.06.2021, 20:27

בלשונו החדה שוב הכותב מדייק! הבעיה היא שהזיכרון שלנו קצר, ואנו נוטים לשכוח סוגיות שדורשות חשיבה והשקעה...

אנונימי/ת
18.06.2021, 09:16

דר הלביץ היקר , מלבד היותו אינטנסיביסט ופנימאי משכמו ומעלה, מוכיח את עצמו גם הכותב בכל לשון (או קולמוס) חדה אשר גם מאבחן היטב את חולי המערכת. מאבחן כזה שחתירה למגע אינו זר לו, כזה שאינו מקבל את העוולות כי \'\'ככה זה\'\' . זכינו שיש לנו רופאים כה נחושים לצדק .
אותם אנחנו האזרחים, הרופאים והכי חשוב החולים צריכים כמי שינהלו ויקדמו את מערכת הבריאות בישראל בעשורים הקרובים.

אנונימי/ת
18.06.2021, 09:32

כל מילה נכונה, אבל היום הגענו לשוקת שבורה שבה כבר הפנימאים לא מאמינים לעצמם. מנהלי בתי החולים מסתכלים על הפנימאים על פי מדדי הספק (אפילו לא תפוקה) ועל מקצועות התת והכירורגיה לפי מכפלת הספק בDRG . הזקנה במסדרון עם בצקת הריאות בשתיים בלילה אינה מעיינת תחילה במה שפורסם ב\"דוקטורס אונלי\" ואז בוחרת באיזו פנימית להתאשפז ולאיזה חדר מיון לגשת. גם בתוך ה\"חדשות\" בדוקטורס אונלי מוטמע כדרך שיגרה תוכן שיווקי מטעם דוברי בתי החולים אודות פרוצדורה זו או אחרת או כירורג כוכבן כזה או אחר וכדומה. וכן, בהחלט מגיע כבוד ויקר לכירורגים ולמקצועות התת פנימית בכלל זה למניונים האפורים . שבת שלום

ראוי לציין גם כי בנוסף לעבודת הקודש של הפנימאים, רפואת המשפחה זקוקה לחיזוק עכשו יותר מתמיד ומשפיעה באופן ישיר על בריאות האוכלוסיה בארץ

19.06.2021, 20:19

יגאל. אני מצטרף לכל מילה שלך. יש לנו שר בריאות חדש. אולי יהיו שינוים