COVID-19 בישראל

מחלוקת בין הקופות למשרד הבריאות על אשפוז ביתי לחולי קורונה קשים

בקופות החולים דורשים להגדיל את היקף האשפוז הביתי, בעוד שהתקציב שמפנה לכך משרד הבריאות אינו מספיק | מנכ"ל "לאומית" קורא להפנות את תוספת התקנים לבתי החולים לטובת האשפוז הביתי

"אשפוז ביתי יפנה מקום לאשפוז החולים שמצבם קשה במיוחד בבתי החולים". צילום אילוסטרציה

החלטת הממשלה להפנות בעתיד חלק מהחולים הקשים בקורונה לאשפוז בבתיהם עוררה שוב את המחלוקת על היקפי האשפוז הרצויים במסגרת זאת ובעיקר התקציב שדורשות הקופות לשם יישום המהלך.

בדיווח של אדריאן פילוט הבוקר (ה') ב"כלכליסט" צוין כי קופות החולים הודיעו שכל אחת מהן נערכת לאשפז מאות חולים בבתיהם, "אך התמונה שעולה בהקשר הזה", נאמר בדיווח, "מטרידה: כמעט שאין חולי קורונה קשים המאושפזים בבתים. בקופות עצמן לא ידעו לענות במדויק כמה חולי קורונה הזקוקים לאשפוז מאושפזים בבית בפועל".

לפי נתונים שסופקו על ידי ה"כללית" היו אתמול 23 חולים במצב המוגדר קשה שאושפזו בביתם. אפשר להניח שבקופות הקטנות יותר היקף האשפוזים דומה יחסית. "לאומית" דווחה שיש חולי קורונה שמצבם הידרדר אולם סירבו להתפנות לבתי חולים. אשפוז ביתי יחייב את הקופות להכניס לבתי המבוטחים החולים שיאושפזו במסגרת הקהילה את הציוד הנדרש בנוסף לכוח אדם שיוקצה למהלך כזה.

לפי הנחיית ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, אין לאפשר אשפוז ביתי לחולי קורונה, "אלא אם כן הם מסרבים להתפנות לבית חולים". בין ד"ר עזרא לקופות החולים קיימת מחלוקת בדבר ההיקף הרצוי של האשפוז הביתי. ד"ר עזרא סבורה ש-15% מכלל האשפוזים ניתן לבצע במסגרת הביתית. הקופות סבורות שההיקף צריך להיות 30%-25% מכלל האשפוזים. בנושא זה אין הסכמות בין משרד הבריאות, הקופות ובתי החולים.

הרעיון שנזרק אתמול במסגרת תכנית התגבור, לפיו הוצע שרופאים צבאיים ופרמדיקים של צה”ל יסייעו לביצוע תכנית אשפוזי הבית, "נתפס בקופות החולים כחוסר אמון מוחלט בהן ובשחקנים מרכזיים נוספים במערכת". בכיר באחת הקופות הגדיר זאת: "פתרון הזוי" והדגיש: "בתי חולים ימנעו להעביר חולים לקהילה. בתי החולים ישלטו על אשפוזי הבית דרך צה”ל אלא שזו מגלומניה הנובעת מחוסר הבנה של יכולות הקופות”.

מנכ"לית "מאוחדת", סיגל רגב-רוזנברג, צוטטה בדיווח: "רעיון  אשפוזי הבית עלה כבר לפני שנתיים, לפני התפרצות המגיפה. משרד הבריאות קבע מבחני תמיכה - הקצאה תקציבית ייעודית לצורך זה. אלא שמשרד הבריאות מתכוון ל-300 חולים ממבוטחי 'מאוחדת' שיאושפזו בכל שנה בבית ובהיקף כזה אין כדאיות לקופות לצאת לדרך עם המהלך הזה. זה נראה כמו פיילוט אבל אין הסכמה עם בתי החולים על שחרור ממיון לצורך אשפוז בבית". לדעתה, יש להפוך את מיטות האשפוז הביתי של קופות החולים לחלק בלתי נפרד מתכנון המיטות העתידי של ישראל בהתאם לגידול האוכלוסיה והזדקנותה ויש לתקצב כ־1,000 מיטות בקהילה ולהתחיל בתהליך של שלוש שנים, כאשר בכל שנה יוקצו 300 מיטות.

בכיר ב"כללית" אמר: “רצוי שהמשק ירחיב אשפוזי בית עד למקסימום עבור החולים הרלבנטיים לטיפול כזה. היו חולים בגלים הקודמים שאושפזו בבתי החולים שלא לצורך. אשפוז ביתי יפנה מקום לאשפוז החולים שמצבם קשה במיוחד בבתי החולים. לשם כך יש להעמיד תקציב מתאים לקהילה".

חיים פרננדס, מנכ”ל "לאומית", קרא שלא לתת את תוספת התקנים לבתי החולים בלבד אלא קודם לקופות. "כדי שלא להגיע לאי ספיקה, יש לתגבר את האשפוז הביתי. יש לקבוע בראש סדר העדיפויות בתקנים ותקציב את האשפוז הביתי ורק אחר כך את האשפוז בבתי החולים. בהסתכלות ארוכת טווח, העולם הולך לכיוון הזה”.

ד"ר עדי ניב־יגודה, מומחה למדיניות בריאות, הוסיף: "לבתי החולים צריכים להגיע רק אלה שלטיפול בבית החולים עבורם יש יתרון יחסי. כל היתר ראוי שיקבלו את הטיפול עבורם במסגרת הקהילה".

משרד הבריאות טוען שאשפוזי בית מתרחשים גם עתה. בכל זמן נתון בישראל יש כ-200 מאושפזי בית, "שזה כמו שבע מחלקות פנימיות יחד. אבל נדרש גם שינוי בתפיסה מצד הציבור, רופאי המחלקות לרפואה דחופה ורופאי הקהילה לגבי אשפוזי בית. אבל אלה אינם תחליף אמיתי לבית חולים. בבית ניתן לאשפז רק חולים קלים ועבור חולה הזקוק לניטור אינטנסיבי - זה לא מתאים".

נושאים קשורים:  אשפוז ביתי,  בתי חולים,  חולי קורונה,  ד"ר עדי ניב־יגודה,  קופות החולים
תגובות
אנונימי/ת
13.08.2021, 10:31

מענין מהיכן יביאו את תוספת אנשי הצוות שיצאו לאשפוז בית