מחקרים

סרילומאב הובילה להשריית הפוגה מתמשכת בחולי פולימיאלגיה ראומטיקה

חולי פולימיאלגיה ראומטיקה אשר חוו הישנות של מחלתם במהלך tapering של סטרואידים חוו שיפור מובהק במצבם בעקבות הטיפול עם סרילומאב

25.12.2023, 17:41

למעלה ממחצית מחולי הפולימיאלגיה ראומטיקה חווים הישנות במהלך הפחתה (tapering) של הטיפול עם סטרואידים. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The New England Journal of Medicine' מטרת החוקרים הייתה להעריך את היעילות והבטיחות של הטיפול עם סרילומאב בחולי פולימיאלגיה ראומטיקה אשר חוו הישנות של מחלתם במהלך הפחתה של סטרואידים.

כרקע לכך, מציינים החוקרים כי במחקרים שנערכו בעבר הודגם כי חסימה של אינטרלוקין-6 עשויה להיות בעלת שימוש קליני לצורך טיפול בפולימיאלגיה ראומטיקה. סרילומאב, נוגדן חד שבטי אנושי, נקשר לקולטן interleukin-6 α וחוסם ביעילות את המסלול של אינטרלוקין-6.

החוקרים ערכו מחקר פאזה 3 במסגרתו הוקצו המשתתפים באקראי, ביחס של 1:1, לקבלת טיפול עם סרילומאב במתן תת-עורי הניתן פעמיים בחודש למשך 52 שבועות (במינון של 200 מיליגרם), בתוספת פרדניזון הניתן כ- taper למשך 14 שבועות, או לקבלת אינבו בתוספת פרדניזון כ- taper למשך 52 שבועות.

התוצא הראשוני של המחקר היה הפוגה מתמשכת לאחר 52 שבועות, אשר הוגדרה כרזולוציה של הסימנים והתסמינים של פולימיאלגיה ראומטיקה עד לשבוע 12 והתנרמלות מתמשכת של רמות החלבון מגיב C, היעדר התלקחות של המחלה, ודבקות בהליך הפחתת הפרדניזון החל משבוע 12 ועד לשבוע 52.

ההקצאה האקראית נערכה על 118 חולים בסך הכל (60 קיבלו סרילומאב ו-58 קיבלו אינבו). בשבוע 52 למחקר נצפתה הפוגה מתמשכת ב-28% (17 מתוך 60 חולים) מקבוצת הטיפול עם סרילומאב וב-10% (6 מתוך 58 חולים) מקבוצת האינבו (הפרש, 18 נקודות אחוז; רווח בר-סמך של 95%, 4 עד 32; P=0.02). המינון המצטבר החציוני של סטרואידים לאחר 52 שבועות היה נמוך יותר באופן מובהק בקבוצת הטיפול עם סרילומאב, לעומת קבוצת האינבו (777 מיליגרם לעומת 2044 מיליגרם; P<0.001).

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי תופעות הלוואי השכיחות ביותר תחת הטיפול עם סרילומאב, ובהשוואה לאינבו, היו נויטרופניה (15% לעומת 0%), ארתרלגיה (15% לעומת 5%), ושלשולים (12% לעומת 2%). כמו כן, בקבוצת הטיפול עם סרילומאב נצפו יותר הפסקות הקשורות לטיפול מאשר בקבוצת האינבו (12% לעומת 7%).

לסיכום, הטיפול עם סרילומאב הראה יעילות מובהקת בהשגת הפוגה מתמשכת והפחתת מינון הסטרואידים המצטבר בחולים החווים הישנות של פולימיאלגיה ראומטיקה במהלך הפחתה של סטרואידים.

מקור:

Sarilumab for Relapse of Polymyalgia Rheumatica during Glucocorticoid Taper. The New England Journal of Medicine Oct 5, 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  פולימיאלגיה ראומטיקה,  סרילומאב,  סטרואידים
תגובות