תיעוד כנסים

מתמחים כותבים על חוויותיהם בביה"ס האירופאי לרפואה פנימית

ד"ר יונתן פת, ד"ר סיואר בשארה וד"ר פרנציסקה הנטשל מספרים על השתתפותם בבית הספר האירופאי לרפואה פנימית אשר התקיים בביורקלידן בצפון שוודיה (לפלנד)

לכבוד האיגוד הישראלי לרפואה פנימית,

שמי יונתן פת, מתמחה בביה"ח שיבא במחלקה פנימית ב'. לפני מספר שבועות זכיתי להשתתף בבית הספר האירופאי לרפואה פנימית אשר התקיים בביורקלידן בצפון שוודיה (לפלנד) במימונו האדיב של האיגוד.

למען האמת, יצאתי למסע בחשש רב. לאחר מספר חודשים בשירות מילואים פעיל וטרם חזרה מלאה לשגרה, לא הייתי בטוח כי זו חוויה שאצליח להנות ולנצל בסיטואציה הקיימת. אציין גם כי ללא ספק חששתי מתגובות עוינות של קולגות אירופאים כנגדי, כישראלי. עם זאת, אקדים את המאוחר ואומר כי מדובר בחוויה משנה חיים אשר הותירה בי רושם רב ותחושת מסוגלות ושייכות לזמן ממושך.

המסע לצפון שוודיה מאתגר בפני עצמו ודורש מספר טיסות עם נסיעה ברכבת למשך יממה שלמה עם שינה בקורונות מיוחדים, חוויה שככה"נ לא הייתי זוכה לה ללא הנסיעה לביה"ס כעת. כבר במהלך הנסיעה, התחברנו קולגות משוויץ, צרפת, הולנד, לטביה וגרמניה ויצרנו קשרי חברות שיתבססו במהלך השבוע הקרוב. לאחר יומיים של נסיעה הגעתי ונפעמתי מהנוף הציורי בעיירה ובמלון שנראה כאילו לקוח מסרט. קיבלנו בקתות מחוממות עם תנאים מעולים והוכנה עבורנו ארוחת ערב חגיגית בה הכרנו את שאר הקולגות.

השבוע התאפיין בלמידה מרתקת עם טובי המרצים מכל אירופה כולל סיפורי מקרה, בחינת דילמות אתיות וקליניות, ולמידה של נושאים מאתגרים וייחודיים. הלמידה השתלבה עם פעילויות חברתיות מגוונות בשעות הצהריים והערב אשר אפשרו לנו להכיר אחד את השני וליצור חברויות אמיתיות אשר ישמשו אותנו גם בהמשך. הפעילויות כללו סקי למתחילים ומתקדמים, הישרדות בשלג, יציאה לחיפוש אחר הזוהר הצפוני וכן קריוקי, ריקודים, סאונות ועוד.

במהלך השבוע זכיתי להכיר קולגות וחברים for life עם הזמנה למדינות שלהם ומחשבות על שיתופי פעולה קליניים ומחקריים. נוצרו קשרי חברות אמיתית אף עם הקולגות התורכים, תוך ניסיון להימנע מעיסוק בפוליטיקה ובמלחמה המתקיימת ומיקוד במקצוע שלנו כפנימאים ובבעיות שמשותפות להם ולנו בנושא זה. כמובן שגם קיבלתי הרבה אמפתיה כלפי המצב מחבריי האירופאים, בעיקר הגרמנים, באופן שמחמם את הלב.

אציין גם שזכיתי ליצור קשרי חברות ושיחה עם רופאים דגולים מרחבי אירופה לרבות הנשיא של ארגון ה-MRCP בסקוטלנד, פרופ' אנדרו אלדר, וכן יו"ר הפדרציה האירופאית לרפואה פנימית, פרופ' ריקרדו גומז, כמו גם מספר דמויות מפתח אחרות באיגוד שנהגו בנו כחבריהם.

לקראת סוף השבוע חגגנו כולנו כאילו אנו חברים המכירים שנים וחלקנו אף השלמנו את הנסיעה חזור עם הקולגות השונים. אציין שביום האחרון בשטוקהולם החלטנו לטייל קבוצה גדולה מספרד, איטליה וישראל עד זמן הטיסה חזור, באופן שמשקף את קשרי הידידות העמוקים שנוצרו בשבוע זה.

לא חושב שאצליח לשכוח את עומק החוויה בשבוע זה, עם ביקור באחד המקומות היפים בעולם שללא ספק, ככה"נ לא הייתי זוכה לפגוש ללא הזדמנות זו.

אני רוצה להודות מכל הלב לאיגוד שאפשר חוויה זו ולעודד את המשך שיתוף הפעולה עם הפדרציה האירופאית לרפואה פנימית. לא אשכח להודות למנהל מחלקתי, פרופ' עמיטל, שעודד ודחף להגיש מועמדות וכן לצאת למסע על אף החששות המרובים והעומס המחלקתי המשמעותי בחורף.

בברכה,

יונתן פת, פנימית ב, ביה"ח תל השומר, שיבא


חוויתי את הכנס לרפואה הפנימית בלפלנד כמחווית מרתקת ומעוררת השראה. ההרצאות היו מעולות ומעוררות עניין, האינטראקציות היו מרשימות ומאתגרות, וההצגות למקרים מעניינים היו משקפות את עומק הידע והמומחיות שנמצאים בתחום.

פגשתי רופאים מכל אורופה שהיו מלאי ידע ומקצועיות, והתרשמתי מהקהילה המגוונת שנפגשה בכנס. השקעתי הרבה זמן ומאמץ בהתכנסות להרצאות, בהשתתפות באנטראקציות ובהשתתפות בהצגות למקרים, והתרשמתי מהפרספקטיבה החדשה שהבאתי הביתה איתי.

הכנס חידש לי את הראייה על רפואת הפנימית והעשיר אותי בידע חדש, בהשראה ובהזדמנויות ללמידה ולשיתוף פעולה. אני מודה על ההזדמנות להשתתף בכנס המרתק הזה ומקווה להמשיך להשתתף באירועים דומים בעתיד.

סיואר בשארה, מתמחה ברפואה פנימית, בית חולים בני ציון


לרשמים של ד"ר פרנציסקה הנטשל, לחץ/י כאן

נושאים קשורים:  תיעוד כנסים
תגובות